СВЕ КОВИД МЕРЕ НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: Ево које су на снази, а којих би требало да се придржавамо током празника
Нове мере нису уведене на јучерашњој седници Кризног штаба, али је најављена контрола постојећих у новогодишњој ноћи
У Србији је јуче одржан Кризни штаб за борбу против корона вируса, а упркос томе што је у нашој земљи код десетак особа регистрован нови сој - омикрон, и за разлику од других земаља које забрањују славља на трговима, затварају угоститељске објекте, уводе празничне локдауне, код нас нису уведене нове мере за предстојеће празнике. На снази остају све старе, а Telegraf.rs вас поред тога да су ковид пропуснице обавезне у свим угоститељским објектима од 20 часова, подсећа и на све остале мере које су на снази.
"БАЦИ СЕ ИЗ АВИОНА И ПРЕКРАТИ ДРАМУ" Имамовић нам псовао српску мајку, путници подивљали (ВИДЕО)
ОМИКРОН СТИГАО У НИШ: Клинички центар до даљег не излази из ковид система
"ОМИКРОН ЋЕ ПУНИТИ КОВИД АМБУЛАНТЕ, НЕ И БОЛНИЦЕ" Др Стевановић након две године у ковид зони: Србија ће овог датума ПОБЕДИТИ КОРОНУ
Њих би требало да се придржавамо поготово сада када је најављена њихова још строжа контрола.
Само у Београду, како је јуче изјавио начелник београдске Комуналне милиције Иван Дивац на терену ће бити око 30 патрола ове службе. Они ће тамо где буде ригорозно кршење мера празнити локал, а где буде мање кршење, санкционисаће појединца.
Очекује се да у Београд дође 100.000 људи, а у центру престонице организован је и дочек.
Након јучерашњег Кризног штаба, проф. др Дарија Кисић Тепавчевић, рекла је одговарајући на питање да ли је дозвољен дочек на трговима да је окупљање на отвореном простору мањи ризик од окупљања у затвореном.
- Боравак у спољашњој средини јесте значајно мањи ризик него боравак у затвореном простору, поготово у зимском периоду када се мање проветрава, али без обзира на то што су то скупови мањег ризика, ризик постоји.
- Оно све што је организовано, биће одговарајуће контроле. Размак је тешко контролисати када је у питању велики број људи. Мора да се процени степен ризика, али нема полицајца за сваког од нас. Чак и ако присуствујемо некој прослави, треба да водимо рачуна да не буде мала раздаљина - рекла је Кисић Тепавчевић.
Ово су мере које су све време на снази.
Мере личне заштите
- Обавезно ношење маске на јавним местима у затвореном простору
- Држање растојања од 2 метра
- Обавезно ношење маске на отвореном уколико се не може одржати одстојање од 2 метра, као што су аутобуска стајалишта, редови испред апотека, продавница, ковид амбуланти...
- Обавезно ношење маске у превозу
Јавна окупљања
- Забрањена су сва јавна окупљања у затвореном и отвореном простору за више од 500 особа. Растојање између присутних мора бити најмање 2 метра, односно на свака 4 може бити једна особа
- За окупљање са више од 500 особа мора да постоји дозвола Кризног штаба за борбу против корона вируса
- Дозвола мора да постоји и за спортске догађаје, на којима на отвореном простору број присутних не сме да прелази 50 одсто капацитета а у затвореном 30 одсто
- На весељима и концертима сме да присуствује, такође, само 500 особа, ако нису јавни културно-уметнички. Више може само са дозволом Кризног штаба
Понашање у угоститељским објектима
- Корисници све време носе маске осим када једу и пију
- Запослени све време носе маске
- Објекат не сме да буде попуњен више од 50 одсто
- Између столова мора бити размак од најмање два метра. Толико растојање мора да буде и између људи ако стоје у отвореном делу објекта
- За столом не може седети више од 5 особа
Радно време
- Угоститељски објекти и они који организују игре на срећу раде од 6 до 1 сат иза поноћи. Отворени део ради без ограничења с тим да после 1 и до 6 ујутро не сме бити музика
- Тржни центри раде од 6 до 22 часа
- У биоскопима последња пројекција не може почети после 23 часа
- Апотеке, пумпе, достава хране, ординације и зубари, продајни објекти, трговине на мало раде без ограничења
Јавни превоз
- Возачи обавезно носе морају да носе маску и рукавице док возе
- Путници су у обавези да носе маске
- Улазак путника у возило је могућ само на једним вратима - предњим или задњим
- Места за стајање у возилу морају бити видљиво обележена
- У возилима се не сме користити клима
Улазак у земљу
С обзиром на то да је омикрон, који је најпре регистрован у Јужној Африци крајем новембра, дијагностикован у више од 100 земаља, као и у Србији, појачан је надзор над путницима који долазе из 7 ризичних земаља а контролишу се и сви остали који долазе из иностранства с обзиром на то да је у већини држава забележена трансмисија овог соја.
Ризичне земље су - Јужноафтичка Република, Боцвана, Зимбабве, Намибија, Лесото, Мозамбик и Малави.
Путници који долазе из ових земаља или су у претходних 14 дана боравили у њима, без обзира на државу из које улазе у Србију, тестирају се ПЦР методом одмах по слетању на Аеродром "Никола Тесла", и бораве у простору и изолацији на аеродрому до добијања резултата.
У случају позитивног налаза, Хитна помоћ их уз све мере заштите вози у изолацију у Ковид болницу "Батајница".
Ако је налаз негативан, издаје се решење о кућном карантину и превоз такси превозом уз мере пуне заштите до пријављеног места боравишта у Србији. На дневном нивоу ће се контролисати карантин од стране МУП-а.
Потребно је и тестирање ПЦР методом седмог дана или у било ком случају од појаве симптома.
Негативан ПЦР тест неће бити услов да се изађе из карантина од 14 дана, а тестирање се врши о трошку особе у карантину. Уколико не дође до појаве симптома болести током трајања карантина у кућним условима, након 14 дана престаје обавеза карантина без обавезе тестирања.
Како је раније објавио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" сви страни држављани поред обавезног ПЦР теста и и одласка у карантин морају и да се пријаве на портал www.e-zdravlje.gov.rs.
- Сви страни држављани који долазе из земаља са посебним ризиком или су у њима боравили током prеthоdnih 14 дана од дана планираног уласка у Србију у обавези су да 48 часова пре доласка у Србију изврше пријаву доласка коришћењем сајта www.e-zdravlje.gov.rs, одељак “Фореигнерс Surveillance Регистратион” - наводи се на сајту Института "Батут".
Иначе, домаћим и страним држављанима који долазе из држава са посебним ризиком од ширења заразне болести, дозвољен је улазак у Србију уколико поседују негативан РТ-ПЦР тест на присуство вируса САРС-ЦоВ-2, издат од стране референтне лабораторије државе из које долазе, односно улазе у Србију, не старији од 48 часова од датума издавања резултата.
- Уколико постоји кашњење приликом уласка у Србију, које се не може приписати кривици путника већ је последица спољног догађаја који се није могао предвидети, избећи или отклонити онда тест не може бити старији од 72 сата приликом уласка у Србију - наводи се на сајту "Батута".
Путник, може ући у Србију и ако има сертификат о потпуној вакцинацији издат од надлежних органа Србије, односно надлежних органа државе са којом Србија има закључен споразум о признавању вакцинације, или потврду о прележаној болести COVID-19, односно да је код тог лица утврђено присуство вируса САРС-ЦоВ-2, с тим да од првог тестирања не може проћи мање од 14 дана, нити више од шест месеци, који је издао надлежни орган државе уколико са Србијом има закључен споразум или фактички реципроцитет о признавању таквих докумената.
Остала правила за улазак у земљу
- Странци који улазе у нашу земљу морају да имају негативан ПЦР не старији од 48 сати, потврду о вакцинацији или потврду о прележаној болести ковид 19. Ако то немају не могу да уђу у земљу.
- Наши држављани, такође, морају имати ПЦР, потврду о вакцинацији или потврду о прележаној болести, а ако немају могу да уђу у земљу, али морају да буду у кућној изолацији од 10 дана. Ова кућна изолација може да се прекине ако особа добије негативан ПЦР тест у међувремену.
Остале препоруке
- У затвореном простору боравити што је краће могуће
- На уласку у затворени простор поставити дезобаријеру
- У затвореним просторима мора бити доступан диспензер, безконтактни, са средством за дезинфекцију руку на бази 70 одсто алкохола и истакнуто обавештење о обавези дезинфекције руку
- Маска треба да прекрива нос, уста и браду.
- Затворени простор неопходно је редовно проветравати.
- Не користити вештачку вентилацију.
- Воду и сокове током састанка служити у оригиналној амбалажи. Избегавати служење хране.
- Кафетерије и слични простори где се продаје и служи вода, сокови или храна, а који се налазе у склопу затворених простора који нису угоститељски објекти, не раде до даљњег
- Пре напуштања затвореног простора треба дезинфиковати руке, уклонити и одложити маску у канту за смеће и поново дезинфиковати руке.
Ко може да има ковид пропусницу
Ковид пропуснице су обавезни да имају сви који бораве у угоститељским објектима након 20 часова.
Подсећања ради, дигитални зелени сертификат треба да садржи најмање једну од пет ставки - доказ о примљеној другој, односно трећој дози вакцине против ковид-19 којим се потврђује да вакцинација није старија од 210 дана, или негативан ПЦР тест не старији од 72 сата, или негативан антигенски тест не старији од 48 сати, или доказ о прележаном ковиду у претходних 7 месеци, који се потврђује позитивним ПЦР или антиген тестом, или позитиван тест на антитела (IgG), не старији од три месеца, урађен у државној лабораторији.