На једном месту: Одговори на све што сте гуглали о корона вирусу
Математичар и епидемиолог Адам Кучарски са Лондонске школе хигијене и тропске медицине, израчунава да је стопа смртности од вируса између 0,5 и 2%, тј. да умре једна или две особе на сваких 100 људи који су заражени.
Већ месецима је врућа тема, али САРС-ЦоВ-2 и даље поставља мноштво питања. Научници покушавају да одговоре што је могуће брже - ево шта су до сада пронашли.
Доктор Кон саопштио лоше вести: Наредна недеља је кључна, ако не ухватимо конце, следи ПОТПУНА БЛОКАДА
Др Несторовић представио нову прогнозу за борбу против заразе: Најавио НАЈКРИТИЧНИЈЕ ДАНЕ, АЛИ И ДАТУМ ПРЕСТАНКА
ДОКТОРКА О НАЈБИТНИЈОЈ СТВАРИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Ако ову меру не поштујемо, не вреди нам да примењујемо остале
Одакле је дошао САРС-ЦоВ-2?
Опште је мишљење да вирус потиче од слепих мишева.
Али то, заједно са другим теоријама, да ли је прошао кроз другу животињу пре него што је заразио људе - тек треба да се потврди. Оно што је сигурно је да је САРС-ЦоВ-2 зоонска болест, тј. вирус који се преноси са животиња на људе. Док је у животињи, вирус пролази кроз низ генетских мутација које му омогућавају да се инфицира и размножава унутар људи.
Почетком фебруара "Натуре" је објавио истраживање које показује да је нови корона вирус на нивоу читавог генома 96% идентичан корона вирусу шишмиша. За разлику од онога што неки теоретичари завере истичу, истраживачи искључују да је вирус вештачки лабораторијски производ. Постоје снажни докази да је САРС-ЦоВ-2 први пут направио скок са животиње на човека у Вухану, главном граду централне кинеске провинције Хубеи.
Да ли ћу умрети од COVID-19?
На ово питање се не може одговорити једноставним "да" или "не", баш као што се смрт од грипе или саобраћајне несрећа не могу са сигурношћу предвидети. Можемо говорити само о вероватноћама. А чак ни то није тако лако у случају COVID-19
Цорона конфузија: Како смислити бројеве и терминологију
Математичар и епидемиолог Адам Кучарски са Лондонске школе хигијене и тропске медицине, израчунава да је стопа смртности од вируса између 0,5 и 2%, тј. да умре једна или две особе на сваких 100 људи који су заражени.
Колико дуго вирус може да опстане у ваздуху или на површинама?
Корона вируси узрокују респираторне болести. Вирус се углавном преноси капљицама, које се пуштају у ваздух кашљем или кијањем.
Према немачком Савезном институту за процену ризика (БфР), иницијални лабораторијски тестови показују да нови САРС-ЦоВ-2 може остати заразан "после тешке контаминације" до три сата у ваздуху, до четири сата на бакарним површинама, до 24 сата на картону и до два или три дана на нерђајућем челику и пластици.
Али добра вест је да је вирусу потребан живи домаћин да би преживео. Без живог домаћина вирус на крају умире јер се не може копирати. Дакле, иако на појединим површинама може преживети сатима, па чак и данима, временом постаје мање заразан јер се с временом разграђује.
Штавише, такве студије су испитале опстанак вируса у идеалним лабораторијским условима, не водећи рачуна о спољним факторима - на пример, промене температуре и сунчеве светлости - који би могли да утичу на стабилност вируса.
Како се најбоље могу заштитити?
Кашљењем и кијањем у лакат, редовним и темељним прањем руку, одржавањем физичке и социјалне дистанце од других људи. Овако свако може да заштити не само себе, већ и да помогне да успори ширење вируса.
Док се вирус експоненцијално шири, ове мере су такође неопходне да би се избегло потпуно парализовање здравственог система земаља. Лотар Виелер, председник немачког Института Роберт Кох, федералне агенције за контролу и превенцију болести, позива на то да се мерама предострожности придржавамо без одлагања. Иначе, можемо очекивати 10 милиона више инфекција само у Немачкој за два до три месеца.
Зашто још увек нема вакцине?
Обично су потребне године да се развије ефикасна и сигурна вакцина. Према подацима Немачког удружења фармацеутских компанија, постоји најмање 47 пројеката у току који су глобално фокусирани на развој коронавирусне вакцине. Један од лидера у овој области је немачка компанија ЦуреВац.
Немачки центар за истраживање инфекције (ДЗИФ) један је од таквих института који истражује вакцину против корона вируса. Научници на ДЗИФ користе већ постојеће "градивне блокове" од претходно формулисаних вакцина да би радили на развоју коронавирусне вакцине. Иако научници раде под великим притиском, није могуће да се вакцина избаци на тржиште ове године. Клиничке студије, које су кључне за одобрење, захтевају време.
Паралелно са развојем вакцине, неки истраживачи раде на развоју "пасивне имунизације" антитела добијеним из крвног серума. Долазе од људи који су преживели САРС-ЦоВ-2 инфекцију и зато у крви имају антитела која се могу борити против вируса.
То се назива пасивна имунизација, јер тело примаоца није активно произвело антитела. Као резултат, антитела која "позајмљују" пружиће заштиту или помоћ у борби против инфекције, али само на кратко време. Само традиционално, вакцина ће обезбедити дугорочну заштиту од корона вируса.
Да ли је употреба ибупрофена код заражених корона вирусом штетна или не?
Било је доста забуне око овог питања.
Једно истраживање, објављено у Ланцет Респиратори Медицине, 11. марта 2020. године, сугерише да људи инфицирани САРС-ЦоВ-2 који су лечили ибупрофеном, док су такође узимали врсту лека који се обично прописује за дијабетес могу погоршати ефекте коронавируса.
Према њиховој студији, ибупрофен и тиазолидиндиони - класа лекова који се користе за лечење дијабетеса типа 2 - могу да појачају АЦЕ2 рецептор који омогућава САРС вирусима да уђу у ћелије. То је непотврђена теорија.
Али да ствар буде збуњујућа, Светска здравствена организација (СЗО) је у почетку издала службено упозорење против употребе ибупрофена код пацијената са корона вирусом. Како би био на сигурној страни, портпарол СЗО Кристиан Линдмајер рекао је да пацијенти са САРС-ЦоВ-2 не би смели да узимају ибупрофен без лекарског савета и уместо тога препоручио им употребу парацетамола. Два дана касније, међутим, СЗО је повукла то упозорење и њихов последњи став не спречава забрану зараженим пацијентима да користе ибупрофен.
Да ли мој љубимац може бити заражен коронавирусом?
Да. Зато Швајцарски савезни уред за сигурност хране и ветеринарство (БЛВ) саветује власнике кућних љубимаца који се налазе у карантину да избегавају превише контаката са својим животињама. Но, колико је разумљиво, пси и мачке не показују никакве симптоме инфекције - не осећају се лоше. То отежава процену ризика.
Заражена животиња теоретски може да шири вирус даље ваздухом који удише и излучевинама. На крају крајева, САРС-ЦоВ-2 потиче из животињског царства.
Трудна сам. Да ли је корона вирус опасан за мене или моје дете?
На основу онога што научници до сада знају, деца нису група високог ризика за корона вирус. То значи да деца заражена корона вирусом обично имају благи ток болести. Постоје појединачни случајеви новорођенчади у којима је откривен САРС-ЦоВ-2. Међутим, нејасно је да ли се пренос догодио током трудноће, током порођаја или након рођења.
Према СЗО и немачком Федералном центру за здравствено образовање (БЗгА), чини се да труднице немају повећан ризик од болести. Ипак, будуће мајке требало би да буду посебне опрезне - због недостатка тачних података око овог питања, ове информације долазе без гаранције.
КОРОНА ВИРУС У СРБИЈИ: Објављена просечна старост жртава, ИМА И ПОДАТАКА КОЈИ БУДЕ НАДУ
Директорка Института "Батут": "Чека нас ЈОШ ВЕЋИ скок оболелих од корона вируса, у тестирање укључен већи број лабораторија"
СНАЖНА ПОРУКА ИМУНОЛОГА ЈАНКОВИЋА: Ево зашто су наредне две недеље КЉУЧНЕ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ
Влада Србије успоставља Информациони систем COVID - 19: Све информације ће бити на једном месту
ПОШТУЈТЕ МЕРЕ: Полиција ће наредних дана оштро и ригорозно кажњавати кршење полицијског часа