СВЕ ВИШЕ МУЧЕНИХ И УБИЈЕНИХ ЖЕНА У СРБИЈИ: Насилници се не кају, а жртве нису само емотивне партнерке
Злостављачи су различитих занимања, факултетског образовања али све њих везује исти образац, опсесивно контролишу своје партнерке и жене, и то је модел по којем се препознају
Насиље према женама у Србији не опада, за једну деценију убијено је више од 320 жена, више од 400 деце постали су сирочићи, а истраживања показују "да се убице не кају", и да је највећи проблем непријављивање насиља, речено је данас на конференцији за спречавање насиља.
За овај посао није потребна диплома, плата је ОДЛИЧНА, а до радног места се долази више него брзо
"Шмркало се с фолије, није игла, нећу се навући, онда НИСАМ ИМАЛА ГДЕ ДА СЕ БОДЕМ" Иванина животна прича свакога боли!
ИНЦИДЕНТ НА ЛИНИЈИ 83: Возач попрскан бибер спрејом у Земуну?!
- Из разговора које смо обавили са онима који су осуђени за убиство жене, закључили смо да нема кајања и ако се кају, како кажу, то је из разлога што су упропастили, изричито, своје животе - рекла је представница Женског истраживацког центра за едукацију и комуникацију Невена Петрушић.
Државни секретар Министарства унутрашњих послова Биљана Поповић Ивковић указала је на велики проблем да, иако жртве могу насилника анонимно да пријаве, у већини случајева оне то не раде, чак ни њихова околина.
- У 2018. години имали смо 34 случаја убијених жена, а чак за њих 27 полиција није имала пријаве насиља у породици. Тенденција се наставља и ове године, у 28 случајева убистава, у 17 случајева није било ранијих пријава насиља - навела је Поповић Ивковић.
Она је навела да жртве нису само емотивне партнерке, већ и мајке, баке, ћерке, а оно што највише застрашује јесу начини на која су убиства почињена.
- Почионици на најсуровије начине убијају жене. Према нашим подацима, они користе ножеве, физичку снагу, чекиће, шипке, па и ловачке пушке како би убили жену, маћеху, баку, чак и бебу, односно ћерку. Насилник када донесе одлуку да убије, он ће то и учинити - поручила је Поповић Ивковић.
Истраживање о фемициду рађено је три године и кроз њега су анализиране правоснажне судске пресуде за убиства жена у Србији.
- У одређеном броју случајева жене су пријавиле насиље, а институције нису благовремено реаговале. Показало се да, чак и када је насилник био раније кажњен, није променио своје понашање. Ми немамо програм за рад са насилницима, који би обезбедили да се трајно измени њихово понашање. Када је реч о судским поступцима, ефикаснији је рад судства него тужилаштва - истакла је Невена Петрушић.
Истраживање је потврдило да су злостављачи различитих занимања, факултетског образовања и њих све везује, како каже Петрушић, исти образац, опсесивно контролишу своје партнерке и жене, и то је модел по којем се препознају.
- Најчешће, окидач за убиство представља тренутак када жртва пожели да напусти насилника - испричала је Петрушић.
Државни секретар МУП навела је да је то министарство спровело бројне активности.
Жртве насиља у породици насилнике могу да пријаве анонимно и бесплатно позивом на број 0800100600.
ОВИ ДЕЧАЦИ НЕМАЈУ МИЛОСТИ! Снимак вршњачког насиља у Сомбору згрозио јавност! Псовке, увреде, па страшни ударци (ВИДЕО)
"Мој Михајло је Србији донео много награда" Потресна исповест деде МЛАДОГ ПРЕМИНУЛОГ НАУЧНИКА!
Уводе се КАЗНЕ ЗА СНИМКЕ БАХАТЕ ВОЖЊЕ на друштвеним мрежама? Ево ко би све могао да буде кажњен!
НАЈХРАБРИЈА ДЕЦА У СРБИЈИ! Милица и Милан не славе рођендане: Вук им је први комшија, а медвед најбољи пријтељ!
ТОМА ФИЛА ПОКЛОНИО ЖЕНИ ПИШТОЉ: Лакше ћу да те извадим из затвора него са гробља
БОНУС ВИДЕО: НИЈЕ БАШ КАО У "МЕСТУ ЗЛОЧИНА": Форензичари - посао као на филму или ипак не? (ВИДЕО)