СВЕ ВИШЕ ПРЕКРШАЈА: Ако не вежете појас док возите спремите ПАПРЕНЕ ЦИФРЕ, казне и до 200.000 динара!
Када се деца превозе у моторним возилима, истиче Јевтић, на предњем седишту не сме да се превози дете млађе од 12 година
Полицијска управа у Суботици у прва два месеца ове године открила је 362 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, прошле године је откривен 4.441 такав прекршај, а 2019. године чак 5.832, пише портал subotica.com
Рубен Пертет, официр Одељења саобраћајне полиције, најавио је да ће до 14. марта бити спроведена међународна акција МУП-а са Агенцијом за безбедност саобраћаја усмерена на некоришћење појаса, коришћења телефона и вожње деце на непрописан начин.
СРБИЈА КРОЗ КОРОНА БРОЈКЕ: Најзначајнији подаци о епидемији ковид-19 у нашој земљи
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: У Београду критично, драматично у још пет градова Србије
СА УПУТОМ ДО РОДИТЕЉСТВА: Одушевићете се кад видите како се у болници у Вршцу боре против "беле куге"
Казне и до 200.000 динара
Казна за некоришћење сигурносног појаса и за употребу мобилног телефона у току вожње је новчана казна од 10.000 динара која се у половичном износу може платити у року од осам дана. За превоз деце без употребе безбедносног седишта или подметача предвиђена је новчана казна од 5.000, а у половичном износу се плаћа у року од осам дана.
Новчана казна од 20.000 до 40.000 динара предвиђена је за лице које на седиштву у предњем реду у крилу држи дете млађе од 12 година. Најтежа прекршајна санкција је предвиђена за превоз лица на месту возача млађег од 12 година у износу од 100.000 до 200.000 динара.
- Смањење прекршаја некоришћења појаса током прошле године сразмерна су одвијању саобраћаја због епидемиолошких услова. Такође интересатно је да је од 2020. и у прва два месеца 2021. било 26 случаја када возачи, односно, учесници у саобраћају на месту путника, нису користили појас, а учествовали су у саобраћајним несрећема. Услед тога увек настају теже последице него што су могле да буду да су их користили - каже Пертет.
Из полиције подсећају да су сви који су у возилу у којем постоје места за уградњу сигурносних појаса ,дужни да их користе онако како је то предвидео произвођач возила.
- Апелујемо да током вожње не користе мобилни и друге уређаје за комуникацију ако не користе опрему која омогућава телефонирање без ангажовања руку - каже Исидора Јевтић, помоћник командира саобраћајне полицијске испоставе.
Када се деца превозе у моторним возилима, истиче Јевтић, на предњем седишту не сме да се превози дете млађе од 12 година и лице ниже од 135цм превози се у хомологованом безбедносносном седишту причвршћеном за возило у складу са декларацијом произвођача, осим у возилима за јавни превоз путника.
- Дете до три године старости може да се превози на предњем седишту уколико се превози у безбедоносном седишту окренутом супротно од правца кретања возила и ако возило нема или је искључен безбедносни ваздушни јастук. Дете старије од четири године превози се везано појасом само ако се користи хомоголовани безбедоносни подметач, ако висина детета омогућава безбедно везивање и уколико дете седи у возилу у које је уграђен наслон за главу - објаснила је Исидора Јевтић.