СВЕ ВИШЕ СРБА ТРАЖИ УВОЂЕЊЕ СМРТНЕ КАЗНЕ: Истраживања показују ЗАПАЊУЈУЋЕ податке
Током 2007. године само 33 одсто грађана Србије је подржавало поновно увођење смртне казне.
Више од 58% грађана Србије подржава поновно увођење смртне казне, док се тек сваки четврти Србин тој одлуци противи, показало је истраживање „Ипсос стратеџик маркетинга“ рађено за Удружење „Србија против смртне казне“.
- Ови резултати показују драматичан скок подршке враћању смртне казне, јер је 2007. године само трећина грађана Србије, око 33 одсто подржавало ту одлуку- тврде у том удружењу.
Међу најозлоглашенијим злочинцима за које је тражена смртна казна јесу: Малиша Јевтовић, осуђен на 40 година затвора за убиство трогодишње Катарине Јанковић, Владица Рајковић, за силовање и убиство трогодишње А.С. из Зајечара, Драган Ђурић, убица Тијане Јурић (15) осуђен на 40 година затвора, Миленко Кушић, због злочина над Мирославом Богдановић (13), Горан Илић за силовање и убиство 15-годишње Душице Илић.
- Људи не желе да се пружи нова шанса монструмима који на свиреп начин убијају и силују. Последњих десет година у Србији смо имали серију масовних убистава, силовања и убијања деце, физичка злостављања... Просто је ових 58% сасвим реална бројка, јер такви злочини изазивају тугу, али и страх и бес код људи – истиче Божа Спасић, бивши обавештајац.
- Последња смртна казна у нашој земљи је извршена 1992. године стрељањем. Врста од пет до десет полицајаца стане наспрам осуђеника, и на знак командира, у исто време испале цео рафал. Пракса је таква да само неколико њих заправо добије праве метке, остали су гумени. То се ради због савести и психичког стања полиције како не би знали чији метак је био пресудан – објашњава Марко Ницовић, полицијски експерт.
Смртна казна:
- Смртна казна кроз историју: стрељање, гиљотина, смртоносна инјекција, гасна комора.
- У свету: у 58 земаља, у Европи само у Белорусији.
- У Србији: последња 14.фебруара 1992. године, док је у СФРЈ и СР Србији на смрт било осуђено укупно 7.000 људи.