ПЕДИЈАТРИ ШИРОМ СРБИЈЕ НА НОГАМА! Болнице крцате због овог ПАРАЗИТА, уколико вас уједе одмах се обратите ЛЕКАРУ
Педијатријска одељења у домовима здравља пуна су деце која имају симптоме стомачне инфекције, вирус БРНУ и уједе крпеља, упозоравају лекари.
У Дому здравља Савски венац у предшколском диспанзеру сваки лекар има око 50 прегледа, што је на дневном нивоу између 200 и 300. Од овог броја око 20 одсто је због убода крпеља, а око 50 одсто је због вируса БРНУ, који изазива болест руку, ногу и уста, а реч је о ентеровирусу који се налази у дигестивном тракту.
Педијатар др Јелена Митровић, начелница Дома здравља Чукарица, потврдила је и да је у тој здравственој установи приметан повећан број деце с вирусом БРНА.
Изгледа грозно
- Сам вирус није опасан, али све то изгледа грозно с везикулицама на шакама, стопалима и око уста. Најчешћи проблем је што деца имају афте и у устима, па тешко гутају. Зато им треба давати нешто од антисептичних спрејова или храну која је испасирана и охлађена. Није страшно ако дете не једе често, битно је да пије, јер то јако боли у устима, тако да се дају и лекови против болова да мало ублаже све то, чак и ако дете нема температуру - каже за Курир др Митровић и наглашава и да је приметан повећани број уједа крпеља, али да је то не чуди јер је сезона:
- Деца које је ујео крпељ морају да се јаве лекару да се он извади и да се убодно место прати наредних месец дана, па ако се појави концентрични круг око места уједа, да се јаве лекару ради даље терапије.
Уколико вас уједе крпељ:
-не мазати алкохолом, бензином или ацетоном место на ком је крпељ
-крпеља ухватити пинцетом за рилицу
-окренути га супротно од казаљке на сату
-место убода тек онда дезинфиковати
-пратити стање убода
-Уколико дође до црвенила, јавити се лекару.
-Прети лајмска болест
-Крпељи могу бити преносиоци разних болести, али најчешће бактерије која изазива лајмску болест.
Како се заштитити од уједа крпеља:
-избегавати високу траву, бујно зеленило паркова, ливаде, шуме
-при боравку у природи користити репеленте
-носити светлу одећу која покрива руке и ноге
-након боравка у природи прегледати кожу
-проверити и одећу
- Није сваки крпељ заражен бактеријом која изазива лајмску болест, али због опреза мора да се води рачуна и да се провери сваки убод. Након боравка у природи треба исконтролисати кожу, а крпеља елиминисати уколико је уочљив. Место убода пре вађења крпеља не треба мазати алкохолом и бензином, већ крпеља пинцетом захватити за рилицу и окренути га супротно од казаљке на сату. Битно је да то место након вађења буде праћено.
Симптоми вируса БРНУ
-често одбијање оброка
-код мале деце се јавља и кашаста столица
-повишена телесна температура, до 38
-повремена главобоља
-бол у грлу
-инкубација траје од три до пет дана, другог или трећег дана болести на шакама, стопалима и у устима се јавља оспа која личи на пликове
-Уколико се у року од неколико дана појави црвенило, то може бити знак да је крпељ био заражен. Проблем може настати уколико се то не -пријави лекару. Не треба игнорисати ни температуру, која се може јавити након месец дана - објашњава за Курир спец. опште медицине др Радмила Шехић и упозорава:
Родитељи забринути
Јавиле се варичеле кад им време није
Варичеле или овчије богиње појавиле су се међу децом у предшколском узрасту. Ова заразна болест је обично сезонског карактера, с максимумом оболевања у сезони јесен-зима-пролеће, међутим, све чешће се јавља и током лета.
- Ако то буде занемарено и третирано на своју руку, може се десити да прође и неколико година пре него што дође до симптоматологије, нарочито неуролошких обољења, оштећења нерава, централног нервног система. Све то може да се искомпликује и та особа је онда кандидат за инвалидитет.
Извор: Србија Данас/Курир