Знате ли ко је КОЛАЧАР ЗА СЛАВУ? У неким деловима Србије ЗДРАВЉЕЊЕ ЈЕ ОБАВЕЗАН обичај, али и дизање славе!
Крсна слава носи са собом бројне обичаје којима се радује цела породица
Обичаји за прославу крсне славе разликују се од села до села, посебно у различитим крајевима Србије. Тако се и на самом југу Србије светац обележава уз посебне и специфичне обичаје.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/10/master-cover-foto-1-1.jpg?itok=giODDh2f)
"ЧУВАЈТЕ СЕБЕ И ДРУГЕ ОКО СЕБЕ" Игор тврди да је имао корону чак ШЕСТ ПУТА, лекари не верују када виде његове налазе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/09/untitled.jpg?itok=cTdyJ74v)
НАШИ ПРЕЦИ УЛОЖИЛИ СУ СВЕ ЗАРАД ВЕЧНОСТИ И СЛОБОДЕ! Обележен Дан ослобођења Новог Сада у Првом светском рату (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/13/profimedia-0323429909.jpg?itok=-j2YaAOb)
НОВИ САД ЧЕКАЈУ НОВЕ МЕРЕ? Огласио се градоначелник, данас се очекује повећање оболелих
Обичаји дизања славе и данас су заступљени у готово свим домаћинствима у Јужној Србији. Негде се то зове и "дочекивање" или "резање колача".
Некада када су и свештеници живели далеко, зато се овде задржао обичај да колач ломи домаћин са блиским комшијом, који се за ту прилику зове поп, а негде и просто колачар.
У овим крајевима Србије се верује да нови дан почиње после вечерње службе, дакле око 18 сати. Зато свеца домаћини почињу да прослављају дан уочи праве славе. У кућу се тада дочекују гости, светкују, једу и пију, а у неким се крајевима по првом госту који на Лучиндан уђе у кућу предвиђа каква ће бити зима.
Некада када су и свештеници живели далеко, у удаљена села ретко када да је свештеник, па чак и кум, свраћао да пресече колач и очита молитву. Зато се овде задржао обичај да колач ломи домаћин са блиским комшијом, који се за ту прилику зове поп, а негде и просто колачар.
На самом југу слава не може да прође без здрављења. Са "здрав си" и "Бог ти дао здравље" гости целог дана и ноћи међу собом прослеђују чашу, једни друге задиркују, а заправо се часте лепим и искреним жељама. Некада је то била чаша ракије, али све чешће у њу сипа пиво или неко друго алкохолно пиће, како се не би толико брзо опили.
У наше време се жене једнако здраве као и мушкарци, а то је пиће које и даме преферирају.