ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ АНДРЕЈА: Има их двојица, а једном је вера помогла да проговори!
Данас славимо Светог Андреја
Српска православна црква и верници данас славе Светог Андреја, архиепископа Критског, рођеног хришћанина у Дамаску.
СМС ОПАСНИЈИ И ОД АЛКОХОЛА! НАВИКЕ КОЈЕ ШОФЕРИМА СКРЕЋУ ПАЖЊУ ОД САОБРАЋАЈА: Листа несавесних возача Србије
КОНАЧНО СТИЖЕ ОСВЕЖЕЊЕ - СПРЕМИТЕ КИШОБРАНЕ: Србија данас очекује обилне падавине и грмљавину
НЕВРЕМЕ ПРОТУТЊАЛО СРБИЈОМ: Град величине јајета нанео велику штету, ОПУСТОШЕНИ засади воћа - јак ветар НОСИО СВЕ ПРЕД СОБОМ (ВИДЕО)
Он је од рођења био нем, а када су га родитељи одвели у цркву и причестили, проговорио је. Српска православна црква сматра да је управо то сила божанског причешћа. Када је имао 14 година отишао је у Јерусалим. Својим разумом и подвигом, надмашио је многе старије монахе и био пример многима.
Због тога га је патријарх узео себи за писмоводитеља. Пошто патријарх није могао да иде на сабор који се одржавао у Цариграду, он је отишао уместо њега. Тамо је показао своју сјајну даровитост, речитост, ревност према вери и необичну разборитост. Помогавши да се вера православна учврсти, Андреј се вратио у Јерусалим на своју дужност.
Касније је изабран и постављен за архиепископа острва Крита. Као архијереј био је омиљен у народу, а својим молитвама чинио је чуда. Написао је поучне књиге, песме и каноне, од којих је најпознатији Велики Канон Богородице, који се чита у четвртак, у петој недељи часног поста.
Враћајући се једном из Цариграда предосетио је своју смрт, и тако је и било. Када је лађа пловила близу острва Митилене, умро је.
Преподобни Андреј Рубљов Руски, један од највећих иконописаца свих времена.
Преподобни Андреј Рубљов Руски подвижник, један од највећих иконописаца свих времена. Најпознатији је као аутор чувене иконе "Свето тројство". О животу Андреја Рубљова зна се врло мало. Верује се да је рођен између 1360. и 1370. године, а био је монах у московском манастиру Андроник.
Прве информације о његовом животу повезане су са Троицко-Сергијевом лавром, која је вероватно била његова прва школа. Његово световно име није познато, а у "Предању светих иконописаца" зове се Радоње. Његово име се први пут помиње у хроници 1405. године, поводом фресака цркве Благовести у Кремљу, где је као господар део племена на чијем је челу био чувени Теофан Грк. На несрећу, стара Црква Благовештења није сачувана, а заједно са њом су се срушиле фреске великих мајстора.
Дуго време свог живота преподобни Андреј је провео у манастиру Андроник, чији је оснивач био свети Алексеј, митрополит московски. У истом манастиру Рубљев умире 29. јануара 1430. године, а одмах за њим умире његов сапутник Данило Чорни. Место његовог сахрањивања није познато. Црква га је прославила 1988. године. Утицај Рубљова на руску црквену уметност је огроман.