ДАНАС СУ СВЕТИ ЕМИЛИЈАН И ЈАКИНТ, као и ЗАВЕТИНА: Важно је да изговорите ових 16 речи и десиће се чудо у вашем животу (ВИДЕО)
Српска православна црква и њени верници данас обележавају дан светих мученика Емилијана и Јакинта.
Прича о Емилијану враћа нас у град Доростол у тадашњој Тракији која је била део Римског царства. Емилијан је био потајни хришћанин и слуга тадашњег градоначелника баш у време када је у град стигао царски изасланик са циљем да побије све локалне хришћане.
ДАНАС СЛАВИМО ОГЊЕНУ МАРИЈУ, ЗАШТИТНИЦУ ЖЕНА: Обичаји налажу да ОВЕ СТВАРИ НИКАКО НЕ СМЕМО да радимо на данашњи дан, а нарочито нешто што много волимо (ВИДЕО)
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТУ ЈУЛИЈУ: Велика светитељка која је на посебан начин људима преносила веру и чинила чуда (ФОТО)
ВЕРОМ ПРОСВЕТЛИО, МНОГЕ КРСТИО И ИДОЛЕ СКРУШИО: Данас прослављамо великог СВЕТИТЕЉА - молитва њему крепи и испуњава радошћу!
Како у граду није нашао ни једног хришћанина приредио је велику гозбу приликом које је наредио да се паганским идолима и дан и ноћ приносе жртве. Већ прве ноћи Емилијан је кренуо да по паганским храмовима, улицама и трговима маљем лупа и разбија све идоле.
Када је сутрадан открио ово царски намесник је био бесан. Ухватили су некаквог сељака кога су оптужили да је учинио ово скрнављење идола. Емилијан није желео да због њега страда невин човек те је све признао.
Царски изасланик је наредио да Емилијана прво ишибају, па да га након тога спале.
Слуге и народ ухватише Емилијана и одведоше га на обалу Дунава где га бацише на ломачу.
Међутим, иако је био у средишту пламена, овај као да га је заобилазио. И не само то. Пламен са огња поче да се шири около и да пали све окупљене незнабошце. Неки су изгорели, неки задобили грдне опекотине, а тек се неколицина извукла.
Они међу народом који су потајно били хришћани нису задобили никакве опекотине иако је пламен стизао и до њих.
Емилијан је све то време стајао у огњу окренут лицем на исток, ограђујући себе крсним знаком и благосиљајући Бога. Пошто се помоли колико је хтео, он рече: Господе Исусе Христе, прими дух мој! - Рекавши то, он леже и усну у Господу када се огањ већ гасио.
Нити тело, нити коса његова нису били опечени од ватре.
Потајни хришћани су потом сахранили његово тело, док је његов дух већ био поред Господа.
Јакинт је био слуга на двору цара Тајана и, попут Емилијана, потајни хришћанин. Када је једном приликом цар Трајан са свим дворанима свечано приносио жртве идолима Јакинт није дошао. Због овога је био изведен пред царски суд.
Цар га је саветовао да се одрекне Христа и принесе жртве идолима. Али Јакинт то никако није желео да учини.
Зато је цар наредио да га муче, туку, пљују и да га на крају баце у тамницу. По царевој наредби нису му давали ништа за јело осим жртава које су биле намењене паганским божанствима. Али Јакинт то није хтео да једе те је после осам дана преминуо у тамници.
Након његове смрти тамничари су видели два светла анђела у тамници. Један је покривао тело мученика својом светлом одећом, а други је полагао диван венац на његову главу.
На данашњи дан је важно изговорити молитву овом мученику за коју се верује да доноси чудо:
Мученик Твој Господе, Јакинт, у страдању своме је примио непропадљиви венац, од Тебе Бога нашега, јер имајући помоћ Твоју мучитеље победи, а разори и немоћну дрскост демона: Његовим молитвама спаси душе наше.
Осим тога, у недељу пред светог Илију се слави занимљив празник Заветина, посебно на Косову и Метохији.
Заветина се обележава тако што свака кућа прима госте из другог села или града. Слично је као код крсних слава, само што се о заветини не носе славски колач и жито у цркву и у кући се не пали славска свећа.
Заветина или заветни дан неког села, града, варошице… бира се тако што се село се заветује, свечано обећа да ће славити неки празник у години и тог дана важи апсолутна забрана рада за све чланове. Мештани се заветују одређеном светитељу и од њега очекују заштиту.