ВЕРНИ НАРОД СЛАВИ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК - СВЕТОГ ИЛИЈУ ГРОМОВНИКА: Данас не треба ништа радити, а мајке ОБАВЕЗНО мажу децу медом
У народу постоји и изрека "од Светог Илије сунце све милије", што значи да празник означава прекрентницу и крај тропским летњим данима
Српска православна црква и њени верници данас славе Светог Илију, у народу познатог као Илија Громовник. Свети Илија, веома поштован у православљу, важи за строгог проповедника етичких вредности.
ТВРДЊА ДР ЂЕРЛЕКА ПОКРЕНУЛА НОВУ ДИЛЕМУ - ОГЛАСИЛИ СЕ СТРУЧЊАЦИ: Да ли вирус короне мутира због мањег броја вакцинисаних?
ПОЖАР ГУТА МОКРУ ГОРУ: Ватра се брзо шири, ватрогасци хитно упућени на терен (ВИДЕО)
"ХВАЛА БОГУ ПА САМ ЈА ПРОПАО, А НЕ НЕКО ДЕТЕ" Огласио се мушкарац на ког је пала бетонска плоча на базену у Новом Пазару
Српска православна црква и њени верници данас славе Светог Илију, у народу познатог као Илија Громовник. Свети Илија, веома поштован у православљу, важи за строгог проповедника етичких вредности.
Свети Илија је присутан у Старом и у Новом завету као пророк чије је особине преузело хришћанство доводећи га у везу са настанком нове вере и новим Христовим доласком. Како каже предање, Свети Илија је био међу пророцима који су се на Тавору поклонили Исусу Христу на дан Преображења Господњег, када се јавио својим ученицима са поукама нове вере, па се зато лик светог Илије слика на преображенским празничним иконама.
Иако већина мало зна о његовом правом животу, прослављање Светог Илије је укорењено дубоко у традицију српског народа, који га још назива и громовником. Оно што је за Словене био Перун, то је за Србе Свети Илија, а ако знамо да су Срби управо из многобожачке словенске религије прешли на хришћанство, јасно је зашто се придаје толики значај овом светитељу.
По народној традицији, Свети Илија се вози у ватреним колима која вуку четири коња, из чијих ноздрва избија пламен, а грмљавина је тутњава његових кола којима се вози по небу и облацима. Верује се да Свети Илија није умро већ да се жив, у својим пламеним кочијама, вазнео на небо па се та сцена, такође, слика на празничким илинданским иконама.
Илија Громовник, како га још зову у народу, пада у најсушније и најтоплије доба године. Верује се да је управо Илија тај који одређује када и где ће падати киша, а када ће да буде суша. Због тога се и до данас у сеоским крајевима задржао обичај да се на Светог Илију никако не ради у пољу, да се не би навукао гнев светитеља.
У народу постоји и изрека "од Светог Илије сунце све милије", што значи да празник означава прекрентницу и крај тропским летњим данима.
Верује се да је на данашњи дан добро узети мед ради здравља. Обичај некада је био да мајке мажу децу медом да би целе године била здрава. Такође, многи родитељи деци дају име по овом светитељу јер је симбол снаге и неустрашивости.
Када на Светог Илију пуцају громови народ каже да то светац гађа ђаволе, па се не ваља крстити да се ђаво не би сакрио под крст у који гром не удара. Народ каже и да би требало добро гледати место где гром удари јер је то знак да се ту крије нечастиви.
Мед који се вади на Илиндан служи као лек, па ако знате неког пчелара, обавезно га данас узмите. Народ верује да мајке њиме треба да намажу децу по образима како би била здрава.
Свети Илија слава је и многих домаћина у Србији. Свети Илија је у Србији слава ваздухопловаца, обнародована указом из 1924. године. Пропашћу Краљевине Југославије та традиција ваздухопловаца је прекинута, али је обновљена 1992. године.