ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ СВЕТОГ ЈЕВСТАТИЈА И ПРЕПОДОБНОГ РОМАНА: Изговорите ову чудотворну молитву која исцељује
Српска православна црква и њени верници празнују велике светитеље
Свети Јевстатије, Други Архиепископ српски - Светитељ Јевстатије II наследио је на архиепископском престолу Св. Јакова
Управљао је Српском Црквом од 1292. до 1309. године. Јевстатије је био строги подвижник и ревностан пастир у управљању црквом. За време архиепископа Јевстатија ИИ, као и његових двојице претходника, дошло је до наглог успона и ширења српске средњовековне државе 1282. Освојено је Скопље (где ће се пренетн престоница Србије), оба Полога, Овче Поље, Злетово, Пијенац, Кичево, Дебар. На северу је освојено Браничево, Видин (1290). Године 1299. у Солуну је прослављена и свадба краља Милутина и Симониде, кћерке византијског цара Андроника ИИ.
ДА ЛИ ЋЕ ПОВРАТАК У ШКОЛСКЕ КЛУПЕ ПОГОРШАТИ СИТУАЦИЈУ? Огласио се Др Кон и рекао шта мисли о новим моделима наставе
СТАРО ЖАРИШТЕ ПРЕТИ ДА ПОСТАНЕ НОВО? Нови Пазар у ЦРВЕНОЈ ЗОНИ - капацитети скоро па попуњени, број пацијената расте
ПРАВА ЈЕСЕН И ДАНАС У СРБИЈИ: Хладно и кишовито, понегде пљускови, а ево када нам се враћа Сунце
Освојене земље на северу од Охрида, Штипа и Прилепа, дате су српском краљу као мираз. Србија је била једна од најјачих и најбогатијих (сребром, златом, храном) земаља Балкана и Европе. За његово време Српска Црква се увећала за три епископије: Звечанску, Лимску и Скопску. Обновио је манастир Жичу који је био разорен у нападу Кумана. Поживевши богоугодно, мирно се упокојио у Господу 16. августа 1309. године. Одмах по представљењу почео је бити поштован као светитељ. Црква га слави 16. августа.
Празник се обележава у свим православним црквама, а посебно свечано је у манастиру Свети Роман. Молитве пред моштима светог Романа често су до сада биле услишене, тако да се много оболелих људи вратило кући здраво и "на ногама", иако су неки од њих у светињу били донети чак и у бесвесном стању.
Светитељ се упокојио у деветом веку, а први сачувани запис о манастиру датира с почетка једанаестог века, тако да се убраја међу најстарије манастире у Србији. Налази се на десној обали Јужне Мораве, недалеко од села Ђунис, и припада Епархији нишкој.
- Теби, угодниче Бога живога, Романе чудотворче, који си испунио закон Бога и спаса нашега Исуса Христа и добио од Њега живот вечни; клањамо се с љубављу и благодаримо Ти са смирењем, за премнога Твоја чудесна дела, којима си помогао немоћним људима, и прославио име Господа и спаса свога. Амин.
Ову молитву Светог Романа 29. августа, на истоимени празник, у манастиру у Ђунису, с вером у Бога и искром наде у срцу, изговара на хиљаде верника. Међу небројенима, који на овај свети дан похрле у манастир на десној обали плаховите Јужне Мораве да се поклоне моштима Светога Романа, једног од најпоштованијих подвижника и светаца православних, по правилу је и здравих и болесних, и старих и младих. Сви они прилазе овом светом дому, верујући у исцелитељске и чудотворне моћи испосника и пустинослужитеља Романа, којем је и посвећена ова црква, смештена у недрима Мојсињских планина.
Сматра се да је манастир настао у десетом веку и везује се за Светог Романа ученика Светих Ћирила и Методија.