У КОРАК СА СВЕТСКОМ МЕДИЦИНОМ на Институту "ДЕДИЊЕ": Уградња ЖИВОТИЊСКЕ СРЧАНЕ МАРАМИЦЕ код ЉУДИ
ТАВИ програм је на Институту "Дедиње" заживео у априлу прошле године. Ради се о минимално инвазивној методи уградње аортног залиска без отварања грудног коша.
На Институту "Дедиње", водећој здравственој установи за кардиоваскуларне болести у Србији и свету, сваке године оперише се више од 3.500 пацијената. Ту није реч само о броју успешних интервенција, јер лекари из ове установе сваке године у клиничку праксу уводе бројне нове процедуре. Једна од њих је и светски хит - ТАВИ процедура - која подразумева уградњу аортног залиска направљеног од свињске или говеђе срчане марамице.
Овом интервенцијом пацијенти добијају прилику да им се на најкомфорнији начин, без реза грудне кости и заустављања рада срца, замени оболели аортни залистак и да за два-три дана оду кући и врате се свакодневним активностима.
ХЕРОЈИ ИЗ УРГЕНТНОГ ЦЕНТРА: Ево како су ИСТОВРЕМЕНО порађали и оперисали Ану (31)! Отац ПОНОСАН!
Ваше дете више није живо: Исповест Душице која је на ходнику Народног фронта од доктора чула једну од најгорих вести
Мајка мале Нађе, која је преминула од морбила, објавила потресан статус: Речи кидају душу
Залистак од животињске срчане марамице
ТАВИ програм намењен је старијим особама које имају тешко сужење аортног залиска, а које због високог оперативног ризика нису кандидати за класичну хирургију. Управо је ова метода замена за класичну хирургију аортног залиска која се ради уз пресецање грудне кости и заустављање рада срца, али и за дужи боравак у болници, као и дуготрајнији опоравак код куће.
- ТАВИ програм је на Институту "Дедиње" заживео у априлу прошле године. Ради се о минимално инвазивној методи уградње аортног залиска без отварања грудног коша. Преко препонске артерије долази се до срца и замењује се оболели залистак новим, направљен по мери за сваког пацијента. Тај залистак се састоји из металног дела или стента у коме се налазе три листића идентична залиску с којим смо рођени. Може бити направљен од свињске или од говеђе срчане марамице. Поставља се слично као стент, а прави се ручно. Једна особа може дневно да направи један залистак јер сваки има између три и пет хиљада шавова - објашњава др Дарко Бољевић, кардиолог Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње", запослен у ангио-сали на Одељењу интервентне кардиологије.
За разлику од класичне хирургије, код ТАВИ процедуре нема реза нити отварања грудног коша, све се ради кроз препонску артерију, у локалној анестезији. Изводи се слично као коронарографија и постављање стента у срчану артерију. У већини случајева пацијент добија локалну, ретко општу анестезију.
- Након ове процедуре није потребна терапија за разређивање крви, као што је то случај код класичне хирургије. То је једна од великих предности ове методе - истиче др Бољевић.
Пажљива припрема пацијента
Да би лекари знали да је пацијент погодан за ТАВИ процедуру, морају да се ураде одређени тестови пре интервенције: ЕКГ, лабораторијске анализе, ултразвук срца, скенер аорте и крвних судова. На крају, потребно је урадити коронарографију да би се видело да ли постоји сужење на крвним судовима срца како би се пре уградње ТАВИ протезе отклонио и тај проблем.
- Према светским препорукама, кандидати за ТАВИ методу су пацијенти старији од 75 година који имају сужење аортног залиска, али и млађи пацијенти уколико имају неке придружене, тешке болести, попут плућних болести, бубрежне слабости, проблема с јетром и других обољења, а за које је класична хирургија високоризична - каже доктор.
Од априла прошле године, када је уграђена прва ТАВИ протеза, 27 пацијената је захваљујући овој методи добило прилику за нормалан живот.
- Имамо пацијенте који су тренутно у припреми и надамо се да ће тај број ускоро бити већи. Резултати су одлични, наши пацијенти су задовољни услугом, добро се осећају након интервенције и све иде у добром смеру - истиче доктор Бољевић, и додаје да је у саму процедуру укључено двадесетак људи, и то интервентни кардиолози који изводе процедуру, ехокардиографисти, васкуларни хирурзи, кардиохирурзи, анестезиолози и пратеће медицинско особље.
Укорак са савременом медицином
Лекари који изводе ову процедуру на Институту "Дедиње" обучили су се у најпознатијим светским клиникама.
- На једном месту имамо екипу лекара која од припреме до саме интервенције прати пацијенте. Институт "Дедиње" иде укорак са савременом медицином, а управо је ТАВИ процедура један од тих корака, јер пацијенту омогућава излечење и квалитетан живот - каже проф. др Александра Николић, помоћник директора за медицинске послове.
Према њеним речима, ова процедура још није на списку услуга РФЗО, што значи да трошкове ТАВИ процедуре сносе сами пацијенти.
- За ТАВИ процедуру на Институту "Дедиње" треба издвојити много мање новаца него било где у Европи, а пацијент код нас добија врхунску услугу - истиче професорка Николић.
СРБИ ИЗ ВУХАНА СЕ ВРАТИЛИ У СРБИЈУ после две недеље у карантину: Људи у Кини су уплашени! (ВИДЕО)
ВАПАЈ СРБИНА СА КРУЗЕРА! "Страхујем да сам заражен, чекам резултате": Исповест Здравка право из карантина!
ЈЕЗИВА СТАТИСТИКА: У Србији сваких 24 сата од рака оболи једно дете
СРПСКО СЕЛО ЗАМИРИСАЛО НАДАЛЕКО! Љубитељи домаћих кобасица окупирали Бело Блато: Оборени сви рекорди (ФОТО)
ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ! Нијагарини водопади засијали у бојама СРПСКЕ ТРОБОЈКЕ: Погледајте како је то изгледало (ВИДЕО)