Свих 6 пацијената на инфективној клиници у Нишу у стабилном стању
У Нишу укупно 10 оболелих од корона вируса.
У Клиници за инфективне болести у Нишу од корона вируса лечи се шест пацијената, а нових пријема није било. Како се наводи у саопштењу Клиничког центра Ниш, сви хоспитализовани су у стабилном здравственом стању.
У Нишу отворен КОЛ ЦЕНТАР ЗА ПОМОЋ НАЈСТАРИЈИМА за време ванредног стања
СТИГЛО ДЕТАЉНО УПУТСТВО: Ево за кога се затварање граница не односи и ко колико дуго ОСТАЈЕ У САМОИЗОЛАЦИЈИ
ОВО УПОЗОРЕЊЕ СХВАТИТЕ ОЗБИЉНО! Никако не купујте лекове преко интернета, садрже опасне супстанце које могу да вас УБИЈУ!
Од корона вируса у Нишу до недеље је оболело укупно 10 грађана, а за сада није познато да ли међу седам новооболелих у Србији има и грађана Ниша.
У том граду се у кућној изолацији тренутно налази 29 људи због тога што су били у контакту са оболелима од корона вируса или су дошли из земаља које се сматрају жариштима тог вируса.
Иначе, у Србији до јутрос у 8 часова 16. марта 2020, регистровано је укупно 55 потврђених случајева COVID-19. Од последњег извештаја, до 18 часова синоћ, тестирани су узорци 15 особа од којих су 2 узорка била позитивна. Они немају тежу клиничку слику болести и налазе се у кућним условима.
Министарство здравља обавештава јавност да су доступни бројеви телефона, према месту пребивалишта у времену од 08 до 22х, за све оне који имају одређене симптоме респираторних инфекција који подсећају на корона вирус, а који су у претходном периоду боравили у подручју захваћених COVID-19, на којима могу добити све потребне информације, као и препоруке о даљем поступању, од дежурни епидемиолога.
У таквим случајевима није потребно ићи у дом здравља или болницу, нити шетњом и другим активностима излагати друге грађане потенцијалним ризицима, већ се треба одмах обратити дежурном епидемиологу на неки од достављених телефона.
За ближе бинформације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566).
Светска здравствена организација наводи на свом званичном сајту да вирус почиње грозницом, праћен сувим кашљем, а након недељу дана доводи до губитка даха и онда је пацијентима потребно болничко лечење. Неки од симптома који се још наводе су главобоља, кијање, кашаљ, кратак дах и потешкоће са дисањем.
Што се тиче температуре, СЗО наводи да најчешће долази до постепеног раста телесне температуре. Код особа са слабијим имунитетом, код старијих људи и мале деце постоји могућност да овај вирус захвати ниже дисајне органе, па се може развити упала плућа или бронхитис.
Мере опреза свакако примењујте:
- Избегавајте контакте са особама које имају знаке инфекције органа за дисање (кашаљ, кијање, цурење носа, повишена температура);
- Избегавајте масовна окупљања и боравак у простору где се налази велики број особа;
- Појачајте хигијену руку (прање водом и сапуном најмање 20 секунди, или ако то није могуће, коришћење алкохолних гелова за дезинфекцију руку, нарочито након контакта са оболелим особама или боравка у потенцијално угроженом подручју;
- Препоручује се ношење маски пре уста и носа уколико се борави у простору где су масовна окупљања;
- Обавезно је придржавање мера заштите од преношења инфекције код свих особа које осете симптоме инфекције органа за дисање.
- избегавање контакта са живим или мртим дивљим или домаћим животињама.