ТАЧНО ГОДИНУ ДАНА ОД ПОЧЕТКА ВАКЦИНАЦИЈЕ У СРБИЈИ: Ево колико се укупно грађана вакцинисало до сада и која су нам све цепива тренутно на располагању!
Годину дана од почетка вакцинације у Србији
Данас је тачно годину дана како је у Србији почела вакцинација пунолетних грађана против корона вируса, а у међувремену је почела и вакцинација деце.
Данас се прославља Бадњи дан по грегоријанском календару
ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ ИНСТИТУТА ЗА МИКРОБИОЛОГИЈУ: Овако је откривен омикрон сој у Србији
КАКО РАЗЛИКОВАТИ ОМИКРОН ОД ОБИЧНОГ ГРИПА: Лекари сагласни, ово је главна разлика, лако ћете је приметити
Закључно са средом, 22. децембром, у Србији се, како нам је речено у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", против ковида 19 вакцинисало укупно 3.103.250 пунолетних грађана.
- Три дозе вакцине је примило 1.664.552 грађана - наводе у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Прва је вакцину против корона вируса на Институту за вирусологију, вакцине и серум "Торлак" примила премијерка Србије Ана Брнабић, управо 24. децембра 2020. године. Она је одлучила да се заштити Фајзеровом вакцином, чије су количине прве и стигле у нашу земљу пар дана пре.
- Ја сам као председница Владе и ко води Кризни штаб, осећала потребу да прва примим вакцину да бих показала да ми верујемо у агенцију, медицинске раднике и све оне који су даноноћно радили на овоме. То је била моја обавеза али и част, да то урадим за своју земљу - рекла је Ана Брнабић том приликом.
Пар минута после премијерке, вакцинисали су се, такође, у Институту "Торлак" епидемиолог Предраг Кон, и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања др Дарија Кисић Тепавчевић. Такође Фајзеровом вакцином.
У Србији су иначе, поред Фајзерове вакцине, грађанима доступне и кинеска Синофарм вакцина, руски Спутњик, вакцина компаније Модерна, али и српско-руски "Спутњик" који се прави у нашем Институту "Торлак".
Кинеску вакцину "Синофарм", први је у Србији примио министар здравља Златибор Лончар, а одмах иза њега и покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.
- Видите, ту сам међу вама. Није ништа болело, ако вас то интересује - нашалио се министар здравља тог 19. јануара ове године.
Ову вакцину је изабрао и епидемиолог Бранислав Тиодоровић, али и председник Александар Вучић. Он је прву дозу примио у Здравственој станици Дома здравља "Др Верољуб Цакић" у Мајданпеку 6. априла ове године, а другу у здравственој станици у селу Пуковац код Дољевца.
Директорка Института за онкологију и радиологију Србије проф. др Даница Грујичић је изабрала српски Спутњик В у октобру ове године.
Вакцинисало се више од 14.000 деце
Летос је почела и вакцинација деце, који могу да се заштите само Фајзеровом вакцином.
- До сада другу дозу Pfizer-BioNTech вакцине примило је 14.171 деце узраста до 17 година, што је 1,18% ове популације - кажу у "Батуту".
Иначе прве дозе Фајзерове вакцине стигле су у Србију 22. децембра. Руска вакцина против корона вируса Спутњик В стигла је 30. децембра 2020, године, а 16. јануара ове године стигао је први контигент кинеске вакцине.
Од 3. новембра ове године грађанима је на располагању и вакцина компаније "Модерна".
У Србији је први пут корона вирус потврђен 6. марта 2020. године. До сада смо имали 4 таласа, а борили смо се са првобитним вуханским сојем, затим британским, па делта сојем који је још доминантан, а сада јуримо омикрон сој. Делта плус сој нисмо дијагностиковали, иако је био свуда око нас.
Правила за трећу дозу
У току је вакцинација трећом дозом, а почетком новембра Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" објавио је одлуку Националног комитета за имунизацију о примени бустер дозе и то код свих особа код којих је завршена примовакцинација.
Да подсетимо, трећу дозу након најмање четири месеца треба да приме сви они који су као прве две примили кинеску Синофарм вакцину, а сви они који су примили друге вакцине, бустер дозу треба да приме након најмање пет месеци.
- На основу одлуке Националног комитета за имунизацију, а према Стручно-методолошком упутству за спровођење ванредне препоручене имунизације у Србији, бустер доза вакцине против covid 19 примењује се код свих особа код којих је завршена примовакцинација - наводи се на сајту "Батута" а затим објашњава:
- Након најмање пет месеци од давања друге дозе, код особа које су prеthоdnо примиле две дозе мРНК (Pfizеr-BiоNTеch) или векторске вакцине (Гам-КОВИД-Вак, Астра Зенека), и након најмање четири месеца од давања друге дозе, код особа које су prеthоdnо примиле две дозе инактивисане вакцине (САРС-ЦоВ2 (Веро Cеll) Инацтиватед-Синопхарм).
Такође, како се наводи, особе са примарним и секундарним имунодефицијенцијама (особе које су након најмање 28 дана од друге дозе примиле мРНК вакцину, као додатну, трећу дозу), бустер дозу треба да приме након најмање пет месеци.
Грађани сами доносе одлуку коју ће врсту вакцине примити као бустер дозу.
- Оставља се могућност да особа која се вакцинише изабере врсту вакцине која ће бити примењена као бустер доза - наводи се на сајту "Батута" и додаје да уколико се Гам-КОВИД-Вак вакцина примењује као бустер доза, у том случају даје се прва компонента наведене вакцине.