ЛУКСУЗНИ КРИМИНАЛНИ РАЈ ЗЕМУНСКОГ КЛАНА У ШИЛЕРОВОЈ: Шта се сада налази на месту некадашње најозлоглашеније виле и улице у Србији? (ФОТО/ВИДЕО)
Шилерова 38 - 40 била је, како су звали ову адресу, бастион земунског клана.
Шилерова улица ни по чему, на први поглед, посебна улица у Земуну. Мала, узана, као и многе у овом делу "града поред Београда".
Ипак, због једног њеног становника добила је епитет "мафијашке" улице. У њој је била кућа вође земунског клана, Душана Спасојевића Шиптара.
Према неким проценама, вредела је тадашњих 8,5 милиона марака, а заједно са луксузним намештајем који се у њој налазио ова вила била је право оличење луксуза који је настао криминалом. У јавности се често могло чути да је то прави "мали криминални рај и луксузно уточиште жестоких момака земунског клана".
ОВДЕ СЕ СКРИВАО СРПСКИ РОБИН ХУД? Бајковита пећина у срцу наше земље
КАДА ОЗБИЉНИ МУШКАРЦИ У ЦРНОМ ПОСТАНУ ДЕЦА: Слике са Свете горе обишле свет, монаси се грудвају као најмлађи (ФОТО)
ИВИЦА ДАЧИЋ ДОБИО УЛИЦУ У БЕОГРАДУ? Новинарка РТС-а шокирала гледаоце! (ВИДЕО)
Управо су оваквим ентеријером ‘‘земунци“ фасцинирали своје госте, који су у Шилеровој, између осталог, могли да се купају у олимпијском базену са мозаиком од ретког камења из океана, и то у облику делфина, седе на гарнитурама од понијеве длаке, ходају по паркету од афричког ораха, али и да уживају у стакленој башти с ретким тропским биљем.
Транзиција, рушење виле и крај једне епохе
Луксузна вила у Шилеровој 38-40 је било централно место за подземље Београда, али Србије и региона, а у њој су криминалци правили разне опасне договоре. На основу доступних података познато је да су "земунци" све снимали како би потом своје сараднике могли да уцењују.
ДЕО НЕВИЂЕНОГ ЛУКСУЗА ШИЛЕРОВЕ
- 50 великих уметничких слика у главној и две мање куће
- стакло на столарији је било попуњено аргоном, а не обичним ваздухом
- један плочица за базен коштала 380 немачких марака
- два парна купатила
- гипсани радови на 1.200 квадрата
- столарски радови од најфинијег пуног дрвета
- кована ограда на степеништу у кући коштала 50.000 марака
- арматура зграде је била рађена гвожђем као да је реч о атомском склоништу
Одлука о рушењу донета је дан или два након убиства Зорана Ђинђића, на састанку свих општинских и градских функционера ДС, а на иницијативу Чедомира Јовановића. Тадашњи градоначелник Београда Радмила Хрустановић је затражила је да од комплекса Душана Спасојевића Шиптара не остане "ни камен на камену".
Само рушење Шилерове почело је, према записнику тадашњег начелника за инспекцијске послове СО Земун, 14. марта у 14 сати, и трајало је до 27. марта.
Према његовим речима, све у кући срушеној пре 17 година, после убиства премијера Зорана Ђинђића, било је непојмљиво скупо, од најсавременијег грађевинског материјала, до покућанства и технике, која је у то време била последња технолошка иновација. Сви подови у кућама имали су подно грејање, али је посебно интересантно да је наводно и део дворишта грејан на овај начин, што је реткост и у данашње време.
Душан Спасојевић све посматрао са сигурне удаљености
Постоји и прича да су сами Спасојевић и Луковић, у свом принудном скровишту у кући породице Малетић у Прогару код Сурчина гледали рушење, које је било приказивано на телевизији. Малетићи, тада таоци вође земунског клана кажу да је, очекивано, Спасојевић био екстремно бесан и агресиван док је гледао како му руше "тврђаву".
- Шилерова је срушена пре 17 година. Ипак, и део дворишта је имао подно грејање јер је власник здања Душан Спасојевић сматрао да је једноставније поставити цеви и топити снег него га чистити. Двориште је личило на савршено уређени парк, који се лако претварао у још бољи простор за луде журке. То је било заједничко двориште које су користили Спасојевић и његова породица, али и породица Милета Луковића, који је живео у ''помоћном објекту'' од преко 200 квадрата. У дворишту је био распоређено 10 гарнитура за седење, 25 канделабара, али и две фонтане с целокупном опремом. Поред огромног базена била је и комплетно опремљена кухиња, као и љуљашке за децу – описују они упознати са унутрашњим изгледном комплекса у Шилеровој.
Шилерова улица данас
Улицу дугачку километар углавном чине зграде распоређене на стотинак бројева, и једног Дома здравља данас ничим не асоцира на хаос и страх који је увлачила свима у кости као место у којој је била ткаозвана луксузна тврђава Земунског клана.
Но, више нема ни луксузних аутомобила, ни раскошних журки које су организовали криминални шефови.
Данас су у Шилеровој изграђене нове стамбене зграде, тако да некадашње озлоглашено место познато по криминалу добило епитет породице и дечје граје. Нема ни трага ни гласа од земунског клана и њихових вила.
ХРОНОЛОГИЈА
- 12. марта 2003. убијен премијер Зоран Ђинђић
- 13. марта 2003. донета одлука о рушењу седишта земунаца“
- 14. марта 2003. искључене су вода и струја и почело рушење
- 27. марта 2003. завршено рушење куће
- 27. марта 2003. током покушаја бекства убијени Спасојевић и Луковић у скровишту у Мељак