ТОПЛОТНИ ТАЛАС КОЈИ ЈЕ СТИГАО У СРБИЈУ УТИЧЕ НА ПСИХУ: Доктор Марић упутио озбиљно упозорење - водите рачуна о овоме
Психијатар истиче да је ово време посебно "тешко" за пацијенте са психијатријским болестима.
Тропски талас који је задесио Србију ових дана, утиче не само на слабост организма код већине људи, већ и на њихову психу и понашање.
ОГРОМНЕ ПОСЛЕДИЦЕ У "СЛОБОДИ" НАКОН ЕКСПЛОЗИЈЕ: Мештани у страху - у дворишту проналазе гелере и гранате
НАПРАВИЛИ БАЗЕН У ТРАКТОРСКОЈ ПРИКОЛИЦИ ПА СЕ У ЊЕМУ ПРОВОЗАЛИ: Срби знају да уживају на великим врућинама (ВИДЕО)
ДИВНЕ ВЕСТИ ИЗ КРАЉЕВА! Корона вирус коначно под контролом
Температуре од 40 степени Целзијуса у хладу и врелина која пржи са асфалта изазивају не само потешкоће са дисањем и прекомерно знојење,већ и нервозу и код они најздравијих и најстабилнијих.
- Овако велике врућине утичу и на нашу психу, као што утичу на наше срце и цео организам - каже психијатар проф. др Јован Марић.
Он истиче да високе темепаратуре ваздуха уз велику влажност утичу на појачано лучења појединих хормона који узрокују наглашену нервозу и код здравих, а нарочито код болесних људи.
- Појачано лучење хормона, међу којима су серотонин и тестостерон, изазива нервозу и анксиозност и код људи који су психички потпуно здрави. Постајемо агресивнији и имамо мање стрпљења, свадљивији смо - објашњава професор Марић какве су реакције на велику врућину.
Психијатар истиче да је ово време посебно "тешко" за пацијенте са психијатријским болестима.
- Душевни болесници су лети иначе напетији и анксиознији и имају право да буду такви. Али би требало повести рачуна, јер топло време код њих посебно подстиче агресивност. У тој ситуацији склонији су насиљу, па је зато лето период у коме се број самоубистава и убистава повећава - каже проф. Марић.
Он истиче да би сви они који имају у породици психијатријског пацијента, у овим врелим данима посебно требало да обрате пажњу на њега.
- Уколико имате некога у породици или у окружењу ко пати од неког психичког поремећаја, требало би посебно да обратите пажњу како се понаша, да ли је депресивнији или агресивнији ових дана. У овако врелим данима склоност ка суициду може да буде наглашена - каже професор.
Он саветује да нико без преке потребе не излази напоље између 10 и 17 сати док трају велике врућине, да се проводи време у умерено расхлађеним просторијама и да се узима што више течности, да се носи лагана памучна гардероба и да се избегавају велике гужве које стварају додатну нервозу код људи.