ТЕЖАК И ХЛАДАН ДЕЦЕМБАР ПРЕД СРБИЈОМ! Директор СЗО објаснио шта је највећи проблем и како ће изгледати борба са короном
Маријан Ивануша у Јутарњем дневнику објаснио разлику између "шибице и шумског пожара"
Директор канцеларије СЗО Маријан Ивануша гостовао је у Јутарњем дневнику и рекао да Србију чека "тежак децембар".
НИСУ САМО РУКЕ ПРОБЛЕМ: Др Ракић саветује шта би све у кући требало дезинфиковати ако живите са особом која има корону
ЗАСТРАШУЈУЋА ИСПОВЕСТ ДОКТОРА ИЗ ПАНЧЕВА: Открио све о лечењу ковид пацијената, које су ЛОШЕ СТРАНЕ РЕСПИРАТОРА?
НИШКИ ЛЕКАРИ РАДЕ НА ВЕЛИКОМ ОТКРИЋУ: Србија приводи крају развој још једне врсте теста на корону
- Децембар ће сигурно бити тежак, нарочито за здравствене раднике - казао је Ивануша.
- Видећемо какав ће бити месец, брзина погоршавања се смањује, бојим се да још нисмо у пику али се надам да ће он стићи што пре. Ми ипак можемо и након пика очекивати велики притисак на болнице, нарочито на интензивној нези, још неколико недеља. Развој озбиљне форме болести траје око десет до 14 дана, што значи да ће здравствени систем још бити под притиском - рекао је он.
Кризни штаб је заседао, али још увек немамо нове мере. Да ли ће их бити?
- Ако имамо упаљену шибицу, гасимо је једним дахом. Ако имате шумски пожар, потребно је више снаге, људи и корака да би се угасио. Србији су потребне строге мере, али и више времена, јер када је проширеност толика онда се зараза шири унутар породица и радних средина. Ресторани и кафићи који су можда били на почетку највећи проблем, и још увек су приличан проблем, сада су на списку заједно са радним местом и породицом. Ако очекујемо велики број Срба који ће се враћати у Србију за празнике, и то може представљати додатни број оболелих. Требало би размишљати у оба правца, да посете буду сигурне, али и да размотримо како се вирус локално шири - рекао је он.
Он је упоредио мере у другим европским државама, које су имале огроман број новозаражених дневно и потом затварали угоститељске објекте и уводили полицијски час.
- Тешко је рећи шта би дало брже резултате у Србији. Морамо штитити здравље и животе људи, клиничка медицина спасава оболеле. Многима живот зависи од тога какве ће услуге добити од здравственог система, лечење најкритичнијих траје и по четири недеље. Зато је веома битно да људи поштују мере које су на снази, и можда ураде и више од тога да би заштитили себе и оне које воле - рекао је он.
Апеловао је на све који су заражени, али са лакшом клиничком сликом, да остану код куће, као и они који су можда асимптоматски преносиоци.
- Ако се нисмо тестирали, не знамо да ли идемо около и ширимо вирус - рекао је он.