ТИХА ЕПИДЕМИЈА КОЈА ПРЕТИ СРБИЈИ ОПАСНИЈА ОД КОВИДА: Доктори упозоравају - има много више утицаја по здравље од короне
Ово је тиха пандемија која ће бити опаснија
Конзумација антибиотика у Србији порасла је за 20% у последњих 12 месеци. Стручњаци упозоравају да због тога бактерије постају све отпорније на антибиотике. Тим поводом у „Уранку“ на К1 телевизији гостовала је проф. др Ивана Ћирковић, микробиолог.
ДОНЕТА ОДЛУКА: Од сутра креће НЕПОСРЕДНА настава у ШКОЛАМА - ђаци се враћају у школске клупе
На врата им је покуцала жена, а у рукама је НОСИЛА БЕБУ: Ништа ми не треба, само да вашем мужу кажем ДА ИМА ЈОШ ЈЕДНО ДЕТЕ
"НЕ МОГУ САД, ГЛЕДАМ КАКО ЧОВЕК БАЦА СВОЈ ЖИВОТ" Девојка пронашла СРЦЕПАРАЈУЋА ПИСМА поред контејнера - о овој давној љубави бруји цео Твитер
- Ми смо у пандемији са резистенцијом бактерија на антибиотике и ово је тиха пандемија која ће бити опаснија и имати много више утицаја по здравље од ковида. Отпорност бактерија је СЗО уврстила међу топ десет проблема са којима се суочава здравство – истакла је др Ивана Ћирковић за К1 телевизију.
Др Ћирковић упозорава да се у Србији користе анбиотици без лекарског рецепта.
- У Србији је 65% становника у претходних 12 месеци пило антибиотике на препоруку лекара, али чак 20% је узимало на своју руку. Поставља се питање како долазе до антибиотика када је од 2017. године у апотекама забрањено издавање антбитиока без рецепта лекара – рекла је др Ћирковић у „Уранку“.
Она наглашава да антибиотици као и други лекови немају превентивни ефекат и додаје:
- Нашем организму је потребно годину дана да се опорави од једне кутије попијених антиобиотика. Узимањем анбиотика на своју руку наносимо огромну штету свом организму, јер се у нашем организму налазе добре бактерије, а њихова дејства се нарушавају антибиотицима. Бактерије могу поново да постану осетљиве на исти антибиотик, али само ако се одређени антибиотици не користе неколико година.
Докторка истиче да су лекари суочени са притиском од стране родитеља да припишу неки антибиотик детету, а да родитељи нису ни свесни које последице антибиотик може имати по дете.
- Родитељи су јако упорни у тражењу антибиотика за своје дете, а то не би требало да буде први избор у лечењу детета. Антибиотици у дечјем узрасту могу изазвати алергијска обољења и довести до метаболичеких поремећаја, гојазности, и настати аутоимуна обољена – рекла је др Ћирковић
Водитељка „Уранка“ Бојана Бојовић је упитала докторку да ли можемо да претерамо са пробиотицима.
- Пробиотици одржавају homeostazu нашег организма. Они помажу добрим бактеријама у нашем организму, које нарушавају антибитоици, да се врате у своје нормално стање. Не можемо претерати са пробитоцицима ако се поштују упутства и препоруке лекара.
Др Ћирковић инсистира да се за лечење против ковида не користе антибиотици као на почетку.
- Највећи број инфекција респираторног и дигестивног тракта изазивају вируси и зато нема оправдања да се посеже за антибиотицима у лечењу против короне. Ово је глобални проблем. СЗО је издало саопштење да је само 15% пацијената, обелелилих од ковида-19, имало разлог да пије антибиотике, а чак 75% оболелих је пило антибиотике – истакала је др Ћирковић на К1 телевизији у „Уранку“.