ТИХИ УБИЦА! У Србији од ове болести умре 5.000 људи - једна ствар је КЉУЧНА
Новембар је месец борбе против рака плућа, најчешћег и најсмртоноснијег карцинома у свету, од којег сваке године у Србији оболи 7.000 људи, а 5.000 изгуби битку са том опаком болешћу
Са циљем да се укаже на важност превентиве и откривања у раној фази рака плућа, што је кључно за у борби против те болести, Удружење за борбу против рака плућа и клиника за пулмологију Клиничког центра Србије организовали су данас превентивне прегледе.
ОПАСНА ВОЖЊА! ВОЗАЧИ ОСТАЛИ ЗАПРЕПАШЋЕНИ: Човек током ноћи управљао у супротној траци по клизавом путу (ВИДЕО)
КОРОНА ПРЕСЕК: Бројеви у благом паду, преминуле 53 особе
ПОЛИЦИЈА ЗАБРАНИЛА СКУП, ОРГАНИЗАТОРИ НЕ ПРИХВАТАЈУ ТУ ОДЛУКУ: Почиње блокада, колапс у целом БЕОГРАДУ (ФОТО)
Директор клинике за пулмологију Михајло Стјепановић указао је на то да је кључно у борби против овог обољења што пре открити рак плућа и успоставити дијагнозу како би се што пре започело адекватно лечење.
Због епидемијске ситуације нису могли да позову све грађане на превентивне прегледе, који су пре пандемије организовани сваког викенда, тако да су данас општи интернистички преглед могли да обаве запослени у медијским кућама и познате личности.
Како је појаснио Стјепановић након општег интернистичког налаза и у складу са навикама, односно да ли су пушачи или не, упућују се на спирометрију и испитује се плућна функција. Стјепановић додаје да након тога следи радиографија грудног коша и снимање плућа.
Председница удружења "Пуним плућима" Оља Ћоровић најавила је да ће превентивни прегледи ускоро бити омогућени и осталим грађанима Србије како не би било чекања.
- Чекање је један од фактора који у карциному плућа даје лоше прогнозтичке резултате - нагласила је Ћоровић.
Навела је да је акција спроведена поводом месеца против рака плућа који се обележава у новембру, као и да је Удружење са форумом пацијената покренуло акцију "Нема чекања" која ће трајати шест месеци, а којом ће се упућивати апел свим људима да се јаве на преветивни преглед и не чекају.
- Када је људско здравље у питању нема изговора. Желимо да обавестимо људе преко јавних личности да ураде нешто за себе. Ово је подмукла болест и симптоми нису тако изражени, а када се симптоми појаве, веома је чест случај да је болест већ у поодмаклој фази - нагласила је Ћоровић.
Додаје да се ране фазе откривају случајно и могу се открити превентивним прегледима. Међутим, како наводи, људи се углавном јаве када осете бол у грудима и крену да искашљавају крв, а тада је већ болест у одмаклој фази.
Истакла је да је важно да се на прве симптоме замарања или било које друге нелагоде и промене у организму приступи прегледу јер када је карцином плућа у питању ту стварно нема чекања.
Поручила је свим грађанима да морају да раде на превентиви, а то је у првом реду престанак пушења јер статистика показује да највише од те болести оболевају пушачи. Истакла је да оболевају и непушаци, али да уколико је пушење фактор ризика за ову болест, препоручује се престанак са том навиком.
Акцији су приступили Машан Лекић, Даша из Легенди, браћа Јелић из Ју групе, глумац Тихомир Станић који је поручио да је медицина напредовала и да свака болест ако се открије у раној фази, постоји већа шанса да се излечи, него када је већ касно.
У том смислу, испричао је да му је најмлађи брат преминуо управо од карцинома плућа пре осам година, али да је код њега болест откривена у касној фази када, како каже, већ није било лека.
- То никада нисмо преболели - казао је Станић.
Навео је да зна да свест о превенцији није у нашем народу развијена у толикој мери али, како је додао, с друге стране превенција и није могућа баш увек.
- У нашем друштву је стање такво да није увек случај да ће човек бити достојанствено дочекан и доћи на ред. Имамо велике редове за операције за већ оболеле - казао је познати глумац и апеловао на државу да омогући услове за рано откривање болести.