Тинејџери и улица УЗИМАЈУ ПРАВДУ у своје руке! Откривен РАЗЛОГ НАПАДА на ученике који су малтретирали малог Марка?
Деца у Србији су све више препуштена сама себи и много лакше улазе у обрачуне.
Случај дечака Марка Деврње, ученика седмог разреда Основне школе "Раде Кончар" у Земуну, који је трпео вршњачко насиље и задиркивање, добио је обрт. Наиме, ђаке који су малтретирали Марка причајући му да је ситан, глуп и сиромашан, наводно су напали и претукли земунски средњошколци у недељу увече.
Како поједини медији преносе, мотив је највероватније освета, а епилог наводног насиља је укључивање полиције, али и ресорног министарства у целокупни инцидент.
Након гостовања детета и његове мајке Дрите Деврње на телевизији "Прва", током којег су три дечака означена као насилници, ти дечаци су претрпели насиље. Њих су, у последњих недељу дана, два пута напала друга деца "желећи да заштите" друга који се појавило на телевизији. Убрзо затим, родитељи те деце, јавили су се директорки Основне школе "Раде Кончар" Маји Костић и Министарству просвете, који су сада ангажовани на решавању новонасталог проблема.
- Ни на који начин не желимо да спречавамо родитеље и медије да јавно говоре о вршњачком насиљу, међутим то је потребно урадити веома пажљиво, како се не би произвеле последице које могу да буду и много горе. Заједно треба да урадимо све што можемо уважавајући најбољи интерес све деце, а пример неадекватног медијског извештавања о осетљивим темама, само је произвело контраефекат и ситуацију да се на наводно насиље реагује насиљем - речено је у Министарству просвете, науке и технолошког развоја поводом случаја вршњачког насиља које је узнемирило целу земљу.
Министарство апелује на све родитеље да сваки случај вршњачког насиља одмах пријаве надлежнима у школи коју дете похађа и да остваре отворену, конструктивну сарадњу, а од школа се, како се наводи, очекује да ефикасно и стручно реагује, у складу са својом васпитном и образовном улогом.
ВЕЛИКА ПОБЕДА малог Марка: Седмак из Земуна који је трпео МАЛТРЕТИРАЊЕ пребачен у друго одељење
Подсећања ради, Марка су вршњаци из одељења свакодневно вређали, малтретирали и говорили му да је јадник зато што нема оца, патике од 15.000 динара, због чега је он свако вече плакао говорећи да ће се убити. После приче о вршњачком насиљу пребачен је у друго одељење, где је лепо прихваћен.
Случај средњошколаца који су, наводно, претукли младиће који су малтретирали Марка Деврњу, типичан је пример поставке да насиље рађа насиље, тврди психолог Виолета Зораја за портал "Србија Данас".
- Нема ту велике дилеме: уколико нема адекватне системске и институционалне реакције на насиље, онда ће улица све преузети под своје. Због тога деца која врше насиље над насилницма себи дају ту слободу то да раде мислећи да неће бити санкционисана јер мисле да су узели правду у своје руке - објашњава Зораја.
Чија је кривица?
Иако су многи сагласни у оцени да су деца огледало својих родитеља, поставља се питање да ли су родитељи једини одговорни за деликтно и насилничко понашање својих малишана. Све већи број малолетничке делинквенције последњих година у Србији указује на то да "кривца" за такво понашање такође треба тражити и у “вишим инстанцама” односно да смо као друштво подбацили у целини.
- Васпитни стил родитеља и онога што се дешава у кући у великој мери обликује понашање деце. Али, исто тако, деца много времена проводе ван куће и изложена су многим спољашњим факторима и утицајима са којима су она сагласна или не. Свакако не сносе само родитељи одговорност за такво понашање данашње омладине, него би школа, медији и цео систем требало да се позабави тим питањем јер је то једини пут ка правом решењу – оцењује Зораја за наш портал.
Палице, скакавци, шрафцигери, ножеви, боксери, мачете, пиштољи… Вршњачко насиље и малтретирање у школама нешто је што постоји дуго времена, међутим, у последњих неколико година малолетничка делинквенција у Србији не само што је, под утицајем савремених технологија, интернета и друштвеним мрежа, постала транспарентија, него и бруталнија. Све више се користе и хладна и ватрена оружја, што неретко уме да резултира и фаталним исходом.
- То је ствар која не треба да чуди уопште! У односу на ранији период промениле су се многе важније ствари. Породица, као стуб друштва, није више то што је некада била, живимо у несигурном времену где многи родитеји немају пара, те морају да раде више послова како би прехранили своју децу, па самим тим немају ни времена да се позабаве њима и да их контролишу – каже наша саговорница и додаје да су у таквим околностима деца препуштена сама себи и много лакше улазе у кофликтне ситуације и сукобе, а и до средстава које ће у тим обрачунима користити.
- Морамо схватити да ће та деца једном порасти и они ће владати Србијом баш какви јесу. Ако се ништа не уради по овом питању, дугорочно гледано, имаћемо велики политичко-друтшвени проблем, много већи него што је то данас – закључује Зораја.