У Србији земљотреси нису честа појава, али се повремено догађају, посебно у одређеним деловима земље. Најугроженије области су централна и западна Србија, као и делови јужне Србије, које се налазе на сеизмолошки активним подручјима Балканског полуострва.
Земљотреси у Србији углавном нису снажни, али су забележени и јачи потреси који су проузроковали материјалну штету и повреде. На пример, 2010. године, Краљево је погођено земљотресом магнитуде 5,4, који је изазвао значајну штету и неколико смртних случајева.
Сеизмолошки завод Србије континуирано прати сеизмичку активност и обавештава јавност о потенцијалним опасностима, као и о препорукама за понашање током земљотреса.
Подсетимо, све ово говору прилог томе да се у читавом простору централне Србије лагано подиже сеизмичка активност, о чему сведочи овај земљотрес из марта у Крагујевцу и овај данашњи. Већ у једној години имамо два земљотреса са магнитудама изнад 3,5 а нисмо имали неколико година такву ситуацију. То значи да се сеизмичка активност лагано подиже - каже Славица Радовановић.
Све чешћа подрхтавања тла изазивају страх код људи од јачих земљотреса која могу да погоде нашу земљу.
Земљотреси могу бити изненадни и застрашујући, али познавање правих корака може помоћи да се заштитите и смањите ризик од повреда. Ево неколико савета шта радити пре, током и после земљотреса.
- Останите смирени: Паника може само повећати ризик од повреда.
- Ако сте унутра:
- Спустите се на руке и колена како бисте спречили пад.
- Покријте главу и врат рукама или се сакријте испод чврстог стола.
- Останите на месту док подрхтавање не престане. Избегавајте врата, прозоре, спољне зидове и било шта што би могло пасти.
- Ако сте напољу:
- Потражите отворени простор далеко од зграда, дрвећа и електричних водова.
- Спустите се на тло и останите тамо док подрхтавање не престане.
- Ако сте у возилу:
- Зауставите возило на сигурно место, изван мостова, тунела и далековода.
- Останите у возилу док подрхтавање не престане.
- Проверите повреде: Проверите себе и друге око вас на повреде. Пружите прву помоћ ако је потребно.
- Избегавајте опасности: Пазите на оштећене зграде, далеководе и цурење гаса. Не улазите у зграде које су оштећене.
- Слиједите упутства: Пратите упутства локалних власти и хитних служби путем радија или других извора информација.
- Припремите се за накнадне потресе: Накнадни потреси могу уследити после главног удара. Останите на опрезу и спремни да поново потражите склониште.
- Хитне службе: 112 (Европски број за хитне случајеве)
- Полиција: 192
- Ватрогасци: 193
- Хитна помоћ: 194
Познавање ових корака може помоћи да останете безбедни и да смањите ризик од повреда током земљотреса. Припремите се унапред и делујте брзо када дође до земљотреса.