"ТОПЛОТНИ УДАР МОЖЕ ДА УБИЈЕ" Доктор из Хитне упозорио и на ОПАСНУ грешку који грађани праве током врелих дана
Прави топлотни удар може имати смртоносни исход, упозорио лекар специјалиста ургентне медицине
Специјалиста ургентне медицине др Сергеј Пантић објаснио је колика сме да буде разлика између спољашње температуре и климатизованог простора. Говорећи о ризицима по здравље због високих температура, доктор Пантић је казао и да топлотни удар може бити смртоносан, и да вреба чак и када смо у хладу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/14/beba_1.jpg?itok=LTyorVxD)
ДОК СУ РОДИТЕЉИ РОШТИЉАЛИ, БЕБА ПРЕМИНУЛА ОД ТОПЛОТНОГ УДАРА: Закаснела реакција присутних коштала малишана живота!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/21/prognozaa.jpg?itok=CWxE8ten)
СТИЖЕ ПРАВО ОСВЕЖЕЊЕ ЗА ВИКЕНД: Искористите пријатно време, чекају нас јаки пљускови и повратак тропских температура
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/06/oluja.jpg?itok=bV3YPO4m)
ЈОШ ЈЕДНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: "Запљуснуће" нас још једно НЕВРЕМЕ - нек се спреме ОВИ ДЕЛОВИ земље (ФОТО)
- Једно је када после пар сати напољу имате главобољу, осећате језу, то је сунчаница. Топлотни удар је друга ствар, губите литре зноја и не надокнађујете електролите и течност, нажалост је прави топлотни удар врло тежак, може имати и смртоносни исход - рекао је доктор из Градског завода за хитну медицинску помоћ.
- Лета су таква, долазе нам врели удари и трају неколико дана, на 40 степени свако ко ради на отвореном може добити топлотни удар. И због природе физичког посла, знојимо се и замарамо, влажност ваздуха ако је већа, знојењем не можемо да се охладимо и онда смо у ризику - рекао је он.
Највећи је ризик код оних који раде са топлотом, ако асфалтирају улице, раде на крову и поред извора топлоте су. Да ли топлотни удар може да се добије и у хладу?
- У хладовини ако лежите и мирујете, нећете добити топлотни удар, али јесте у ризику ако радите физички посао чак и у хладовини - рекао је доктор Пантић.
Ако укључимо клима уређај, који јесте неопходан током врелих дана, не смемо да правимо велику разлику. Доктор је објаснио и тачно на колико је треба подесити.
- Људи претерују, ми не умемо да користимо климу, температура у стану не сме да буде испод 25 степени ако је напољу овако. Клима у колима, ако ћете возити пар сати, не треба наравно да буде 15 степени, идеално је 21 или 22 степена - рекао је он.