ТРКА ЗА ТРОН СПЦ СВЕ НЕИЗВЕСНИЈА! Један кандидат се за сада одваја од осталих
Епископ шабачки има 85 година, а архијерејског стажа чак 53 године, иза себе нема афере, у јавности је поштован, објашњава извор из Српске православне цркве
Мало више од месец дана остало је до Сабора СПЦ на ком ће се, 18. фебруара, бирати патријарх, а како се тај рок приближава, атмосфера међу епископима и потенцијалним кандидатима постаје све напетија и неизвеснија.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
КИНЕСКА ВАКЦИНА ОД СУТРА КОД НАС: Нећете веровати колико доза Синофарм цепива стиже у Србију
НЕВЕРОВАТНА ЖИВОТНА ПРИЧА СРПСКЕ ПОРОДИЦЕ: Настрадало чак шест синова, а онда након једног сна десило се чудо (ФОТО)
Повећава се и број кандидата који су виђени за фаворите, а међу новим именима за потенцијалног поглавара СПЦ, јесте епископ шабачки Лаврентије, који ће и водити седницу Сабора, јер је по стажу најстарији епископ. Додаје да владици диселдорфско-немачком Григорију опада подршка међу епископима, откад је изнео политичке ставове, због чега је и званично реаговала СПЦ ограђујући се од њих.
- Епископ Лаврентије има 85 година, а архијерејског стажа чак 53 године, иза себе нема афере, у јавности је поштован, а верници га гледају као владику који је доста уз народ, у епархији, на терену. Све то га кандидује да и међу епископима у Сабору има подршку. Он је био веома близак са упокојеним патријархом Иринејом и епископи сматрају да би његов правац вођења цркве био сличан, односно да би наставио са мисијом слоге и помирења, а да би држао добар баланс између цркве и државе. Владика Григорије после својих иступа има смањену подршку у Сабору - каже наш извор.
Иначе, владика Лаврентије је 2010, када је за поглавара СПЦ изабран патријарх Иринеј, прочитао његово име са коверте извучене из јеванђеља и тако саопштио име новог патријарха.
Жељко Ињац
Григорије нема подршку, али типује на своје владике
Верски аналитичар Жељко Ињац да се владика Григорије, коме су шансе због политичких изјава и јасног ограђивања Синода од његових иступа, узда у кандидате који су му блиски. - Он лично није ни имао много шансе и јасно је да му Сабор епископа не даје подршку, нарочито после званичног става СПЦ након извођења његових политичких ставова. Други кандидати ће имати подршку и шансу да уђу у жреб. Григорије, међутим, има своје кандидате на које типује, а то су владика Јоаникије и владика Игнатије Мидић - каже Ињац.
Теолог Милош Стојковић каже да, према Уставу СПЦ, нема препреке да кандидат за патријарха буде владика Лаврентије, иако ће паралелно председавати седницом Сабора.
- То га по Уставу не спречава да се кандидује. Владика Лаврентије би био добро решење, он је добар епископ и старао се и бринуо о многих епархијама и деловима цркве у дијаспори, показао је оданост цркви и српском роду, али се бојим да због својих година и здравственог стања не би могао да одговори бројним обавезама које има патријарх. Моје лично мишљење је да би најбоље било да патријарх буде Иринеј бачки, он је најобразованији српски епископ. Али најважније је да одлуку препустимо Светом духу, јер нешто јесте до нас, а много тога је до самог Господа и његове жеље - закључује Стојковић.