Трудница ушла у аутобус у Новом Саду, контолор јој је одмах тражио карту, а о његовом поступку СРБИЈА БРУЈИ
Нехумано
"Лов" на шверцере није лак посао, али сведоци смо да контролори каткад имају "лак плен", па је тако једна трудница у Новом Саду морала да плати 1.650 динара вожњу наводно дугу само једну станицу.
Труднице, иначе, морају да имају карту, осим ако не припадају некој од категорија путника којима је бесплатан превоз у Новом Саду омогућен.
Ипак, оно што је њеном супругу који се јавио, засметало, јесте то што контролор није имао разумевања за жену која је ушла на трећа врата и то у гужву, па је чак одлучио да је задржи, иако је у 5. месецу труднуће, ако не плати казну (тзв. посебну карту).
Где се налази ГЛАВА СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА? Многи тврде да је поседују, али чуда указују само на једну земљу!
Интернет се усијао! БАКА ПРАСЕ реаговао на Биковићеву објаву, уследио глумчев одговор који НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО!
Оборили су га и БЕСОМУЧНО ШУТИРАЛИ: Српски дечак претучен је због КРСТА, РОДИТЕЉИ ОТКРИЛИ КАКО СЕ СВЕ ОДИГРАЛО
- По неком њиховом начелу, сви су дужни да имају карту. Не бих се обраћао тек тако, али сам морао због тога што је на такав сраман начин њој узето 1.650 динара. Наравно, нису паре проблем. Проблем је то што је супруга ушла на 3. врата аутобуса у којем је иначе била и гужва, за њом је одмах ушао кондуктер и рекао да мора да плати посебну казну на лицу места, а ако не жели доћи ће комунална полиција - написао је њен супруг Бошко.
Како каже, његова жена је код себе имала и лекарску документацију.
- Супруга је ишла само једну станицу, изашла је код Клиничког центра Војводине. Господин јој није дозволио да купи обичну карту, нити да изађе из аутобуса док не плати 1.650 динара. Рекла му је да је трудница 5. је месец, близанце носи и имала је сву лекарску документацију код себе. Тако да је она из страха платила тих 1.650 динара и изашла на станици код КЦВ - казао је Бошко.
У ЈГСП-у су му, додаје, рекли да се ограђују и једино што су му рекли јесте да није требало да плати карту на лицу места.
Након контактирања градске управе Новог Сада и добијен је детаљан одговор на питања у вези са овим проблемом.
- Одлуком о промени цена превоза путника у градском и приградском саобраћају није предвиђена могућност да труднице остварују повлашћену карту у јавном превозу, али оне могу да остваре право на годишњу карту уколико спадају у неку од категорија корисника наведених Одлуком - наводе из Кабинета градоначелника.
Они објашњавају да постоји 12 категорија, који могу да набаве годишњу карту за градски превоз.
- Слепа и слабовида лица,
- Особе оболеле од параплегије, дистрофије и сродних оболења, церебралне и дечије парализе, мултипле склерозе и реуматоидног артритиса, као и пратиоци особа са инвалидитетом које, у складу са актом изабраног лекара, имају право на пратиоца,
- Деца са сметњама у развоју која похађају основну и средњу школу или дневни боравак и омладина са инвалидитетом која похађа дневни боравак на територији Града Новог Сада, као и пратиоци за личну помоћ детета ангажовани на основу решења Центра за социјални рад Града Новог Сада или на основу акта изабраног лекара уколико је пратилац родитељ или члан породичног домаћинства,
- Особе на дијализи и са трансплатираним органима које користе туђу негу и помоћ,
- Ратни, војни инвалиди и цивилни инвалиди рата, и корисници породичне инвалиднине, као и чланови породица погинулих у оружаним сукобима после 17. августа 1990. године,
- Избегла, прогнана и расељена лица којима је због тешке болести потребна чешћа контрола лекара по критеријумима градског органа надлежног за здравство и социјалну заштиту,
- Грађани града Новог Сада који су старији од 65 година који имају пребивалиште, односно боравиште, на територији Града Новог Сада,
- Добровољни даваоци крви који су дали крв преко 50 пута - жене, односно 100 пута - мушкарци,
- Деца из породице са троје и више деце, која имају пребивалиште и расељена лица која имају боравиште на територији Града Новог Сада на истој адреси, до краја редовног школовања, а најдуже до 26 године живота,
- Студенти са инвалидитетом на предлог Новосадског удружења студената са инвалидитетом,
- Особе оболеле од хемофилије, цистичне фиброзе и других ретких болести.
- Учесници оружаних акција после 17. августа 1990. године и рата 1999. године који имају пребивалиште и расељена лица која имају боравиште на територији Града Новог Сада, уколико нису остварили то право по другом основу.
- Такође, уколико се трудница налази у тешкој материјалној ситуацији, може да се обрати Центру за социјални рад Града Новог Сада, Змај Огњена Вука број 13-17, ради остваривања права на новчану социјалну помоћ и на једнократну новчану помоћ. Напомињемо да носиоци права на новчану социјалну помоћ могу да остваре месечну маркицу за превоз у јавном градском и приградском саобраћају под повољнијим условима.