"ТРУДНИЦЕ ЕКСТРЕМНО УГРОЖЕНЕ ЗБОГ КОРОНЕ" Још једна група људи посебно погођена, чекају на интервенције МЕСЕЦИМА
Др Бошковић наглашава да не разуме како половина становника наше земље не разуме да вакцина доприноси томе да ћемо и ако оболимо од ковида имати благу клиничку слику
У недељи за нама готово да није прошао ниједан дан, а да нисмо прочитали вест о смрти труднице у Србији. Труднице су посебно угрожене али и кардиоваскуларни болесници који на интервенције чекају месецима. Због пандемије листе чекања на кардиолошке интервенције су се утростручиле, рекао је гостујући у "Уранку" К1 телевизије др Срђан Бошковић, начелник Коронарне јединице из Института за кардиоваскулерне болести Дедиње.
СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА ГРИГОРИЈА ПРОСВЕТИТЕЉА: Заштитник је учених људи, обавезно изговорите речи ове молитве
"СИТУАЦИЈА ЈЕ КАТАСТРОФАЛНА" Директор српске болнице: Никад већи број заражених, рекордна потрошња кисеоника
"ДА, ВИРУС ПОСТОЈИ И УБИЈА" Драматично упозорење др Саздановића: Ван радног места нека мисле шта хоће, вакцинација је обавезна
"Труднице и иначе имају поремећај коагулације у последњем триместру трудноће. Имају повишен д-димер. Такође, механика њиховог дисања је другачија због великог стомака. Труднице су зато екстремно угрожене због короне", рекао је др Бошкових." Ми трудницама саветујемо да се вакцинишу и против грипа. Једино решење за све, и за труднице, је вакцина против ковида и што мање контаката са људима. Боље да не знате шта све виђам у болници у Батајници. Свако ко нежели да се вакцинише требало би да само на 15 минута прошета ходницима болнице. Видеће људе у пуној снази на ивици смрти. Око 20 одсто пацијената су млади."
Др Бошковић наглашава да не разуме како половина становника наше земље не разуме да вакцина доприноси томе да ћемо и ако оболимо од ковида имати благу клиничку слику.
"Вакцинисане особе ће у највећем броју случајева ако се разболе имати два до три дана благо повишену температуру и изгубиће чуло укуса и мириса, казао је др Срђан Бошковић и додао да су у ковид болницама у великој већини невакцинисани пацијенти. "Попустили смо у вакцинацији али смо се опустили и у контактима. Ја своју мајку од 78 година нисам пољубио од марта прошле године. Ни не рукујемо се, иако је примила три дозе вакцине.", наглашава начелник Коронарне јединице Института Дедиње.
Он каже да је и честа последица прележаног ковида упала срчаног мишића као и течност око срчаног мишића.
"Та течност показује да иако је болест прележана, у телу и даље тиња запаљенски процес. Срећа је што то пролази, код некога за шест, код некога за 12 месеци. Сваки вирус је системска болест и може оставити последице на срцу. Оно што забрињава је податак да је прошле године у нашој земљи од кардиоваскуларних болести умрло 55.000 људи, то је готово половина свих умрлих", рекао је др Бошковић за К1 телевизију и истакао да кардиоваскулерне пацијенте примају само Институт Дедиње, Клинички центар Србије и КБЦ "Земун".
"Наше листе чекања су сада и трипут дуже, јер пет установа тренутно не ради затошто су у ковид систему. Сваких 15 дана правимо апдејт стања особа у највећем ризику. Стално ажурирамо приоритетне листе и трудимо се да збринемо све пацијенте. Смртност хоспитализованих од инфаркта на територији Србије је око 7,5 одсто. Још толико је оних који не дођу до болнице па је укупна смртност између 10 и 15 одсто. То је велики проценат. Кардиоваскуларни болесници би требало да се вакцинишу", кажао је др Бошкових.
Он је истакао да је у Институту Дедиње вакцинисано око 92 одсто лекара, док је проценат имунизације код средњег медицинског кадра око 80 одсто.