ДА ЛИ ТРУДНИЦЕ СМЕЈУ ДА СЕ ВЕНЧАЈУ У ЦРКВИ: Како СПЦ гледа на зачеће пре брака и да ли га сматра ГРЕХОМ
Протојереј ставрофор Калезић објаснио став СПЦ
Односи пре брака су се према начелима Српске православне цркве одувек сматрали грехом и поставља се питање да ли труднице смеју да обаве црквено венчање.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/25/pjimage_4.jpg?itok=suYKNK-H)
Travelland ради и данас да бисте од сутра већ били у Грчкој! Хотели са 4* и 5* по најнижим ценама
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/25/pjimage_31.jpg?itok=9joWGP_V)
ВЕЛИКЕ ГУЖВЕ НА ГРАНИЦАМА: На Хоргошу се чека 90 минута, на Градини као да је судњи дан, на Батровцима колоне (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/25/karaburma.jpg?itok=aqZg1Dqn)
КАРАБУРМА И ДАНАС СТОЈИ ЗА СТЕФАНА: Грађани траже прописно кажњавање одговорног за несрећу
Протојереј ставрофор Димитрије Калезић објашњава како се овај чин заиста тумачи и да ли постоје нека одступања у пракси односно да ли је према тумачењима СПЦ срамота да трудница изговори субодносно "да" пред црквеним олтаром.
Блуд, наиме, не обухвата само необавезне везе са било ким већ подразумева и допуштање интимних односа пре брака. Ипак у пракси све чешће видимо да се млади све ређе одлучују на брак док не дочекају вест да очекују принову.
Протојереј ставрофор истиче да се оваква пракса подржава и да је у основи разлога због којих се зачеће пре брака толерише у томе што за верујуће људе Божји благослов никада не касни.
- Труднице не само да треба да се венчају у цркви, већ је то и пожељно, а чак са неке стране представља и обавезу ако је жена верујућа и ако брак сматра светом тајном и новим обликом заједнице. Какав је то посао који радиш ако не зовеш у помоћ Бога. Бог нас венчава да би помогао нашој одлуци и да је благослови - прича протојереј.
Калезић даље тумачи да ли се деца зачета пре брака својих родитеља сматрају грехом.
- Дете је у мајци било и њих двоје су били једна целина биолошка ако посматрамо са те природне стране. Поред тога, што је још важније, они чекају благослов Божији, а он никад не касни - прича Калезић.
Објаснио је и каква је процедура при чину венчања пара који већ очекује принову.
- Као и други људи, на њима је да стрпљиво сачекају тај чин, траје пола сата, а некада и мало мање, али је основна ствар у тој формули: "Венчава се раб Божији (има младожење и младе) у име Оца, Сина и Светога духа", а све остало је обред који може да варира - говори Калезић.
Иако се у свакодневном животу често могу чути примедбе на чин венчања труднице у цркви, протојереј је истакао да у својој досадашњој служби није био упознат са случајевима да су имале проблем приликом склапања брака.
- Такви случајеви нам нису познати, а ако их и има, треба да схватимо да је и то пожељно, јер жена је то дете зачела из љубави, а не из мржње, ината и ко зна чега. Пошто га је веч зачела из љубави оно представља њен наставак и лични и биолошки и што онда да не буде са Божјим благословом - закључио је Калезић.