"ТУКАО МЕ ЈЕ ДОК САМ БИЛА ТРУДНА" Жене из трећег пута напусте ЗЛОСТАВЉАЧА, а ово је заједничка ОСОБИНА свих њих
Из земаља са нашег говорног подручја под хештегом нисам пријавила од суботе 25. децембра анонимно се исповедило више од 20 хиљада жена, али и мушкараца.
Зид тишине и страха - коначно је пробијен.
Само месец дана након обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, на Твитеру је 25. децембра покренута женска револуција #nisamprijavila.
УСПЕЛИ ДА СЕ ВРАТЕ У ЗЕМЉУ! Срби који су били ЗАРОБЉЕНИ на Занзибару напокон стигли у Србију
ВОЗАЧИ, ОПРЕЗ! Асфалт се ОТВОРИО на Новом Београду, НЕСВАКИДАШЊА сцена на пешачком прелазу (ФОТО)
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ПРОРОКА АГЕЈА: Иза његовог имена се крије ЈАКА ПОРУКА, а ево шта данас треба да урадите
Из земаља са нашег говорног подручја под хештегом нисам пријавила од суботе 25. децембра до јутрос анонимно се исповедило више од 20 хиљада жена, али и мушкараца.
Претпоставља се да је број злостављаних жена већи, а о томе и целој ситуацији говорили су социолог Јелена Ризнић и Заштитник грађана Зоран Пашалић.
- Постоје неки процеси. У последњих неколико година дешава се на светском нивоу да се говори о наслиљу над женама. Године 2017. или 2018. то да се прича о насиљу над женама тај процес да се прича о женама жртвама насиља или мобинга почело је од Марије Лукић. Жене се охрабрују да говоре о томе. Тешко је. Дозирам себи колико таквих исповести читам - каже Јелена Ризанић, соцолог.
У својим исповестима под #nisamprijavila многе девојке и жене писале су на Твитеру своја болна искуства.
- Ја се овом темом бавим од 2004. године. То није нова тема, нити се о њој прича тек сада. Жене ретко пријављују насиље. Седам пута, када је у питању жена, одлази и враћа се партнеру, да би га тек седми пут напустила. Околина не препознаје насиље, и то је највећи проблем. Битно је да људи пријаве насиље. Више пута су закони мењани и они су добри. Ствар је у приступу појави. Показале се у неком истраживању да жртва насиља или у неком следећем понашању, у следећој генерацији пројектује трпљење насиља, или се иде у екстремни случај. То се дешава са породицама које имају децу, посебно синови који су гледали злостављање своје мајке - каже заштитник грађана Зоран Пашалић.
Заштитник грађана сматра да је околина та која мора да препозна насиље.
- Жене које су се одлучиле на најрадикалнији корак, на убиство партнера, јер више нису могле да трпе насиље, добићете одговор да је околина та која није пружила заштиту. Имате стално преношење на генерације такве моделе понашања, ескалацију сукоба, модел где се сматра потпуно приватном ствари ко кога бије, да се тако изразим - додаје Пашалић.
Маја Младеновић из Ниша била је жртва болног насиља и истиче да је насилницима својствено да су манипулатори.
- Пре девет година када сам наишла на ванбрачну везу у којој сам била, сам партнер није показивао да је насилна особа. Немогуће је описати шта се све дешавало. Од чупања косе, ударања, затврања у кућу, економског насиља. Кренуло је док сам била трудна, да би се наставило и када је дете рођено. Изашла сам на улицу без ичега. Преболно је. Нико, док је то насиље трајало, није могао да ми скрене пажњу, нисам тада схаватала да је могуће изаћи из канџи насилника. После неког времена много тога постаје јасно. Сви насилници су манипулатори - каже Маја Младеновић, жртва насиља.