У Београду се организује 35. форум Европске асоцијације професора физичког васпитања
Резултати истраживања у вези са здрављем деце школског узраста у Републици Србији 2018. године које су споровели Министарство здравља, Институт за јавно здравље "др Милан Јовановић - БАТУТ" и Светска здравствена организација, прилично су забрињавајући и говоре да само трећина деце има довољну физичку активност, која према препорукама Светске здравствене организације износи 60 минута дневно.
Ово истраживање је такође открило да су у свим узрасним категоријама дечаци значајно физички активнији од девојчица као и да се са годинама додатно смањује број свакодневно физички активне деце, што је посебно изражено код девојчица.
Из тог разлога 35. форум Европске асоцијације професора физичког васпитања (ЕУПЕА) који ће се одржати управо у Београду у хотелу Краун плаза од 7. до 10. новембра биће од велике важности. Овај форум организује Факултет за спорт Универзитета "Унион – Никола Тесла" у сарадњи са Савезом професора физичког васпитања Србије и Заводом за унапређивање образовања и васпитања, а уз подршку Министарства просвете и Министарства спорта. Учествоваће преко 50 представника националних асоцијација професора физичког васпитања из више од 30 европских земаља, а закључци ових стручњака у значајној мери могли би да утичу на промене и осавремењивање програма физичког васпитања у Србији, чија ће реформа почети управо по завршетку овог научног скупа.
- Факултет за спорт од недавно има мастер студијски програм Физичко васпитање и спорт и препознао је важност овог научног скупа на међународном нивоу. Овај форум требало би да донесе бројне новине и напредак у физичком вапситању деце код нас, пре свега кроз размену искустава између стручњака из целе Европе и изузетно је значајно што се све то одржава управо у Београду. Промене које се најављују и о којима ће се дискутовати требало би да иду у смеру увођења нових савремених технологија у настави физичког васпитања као што су разне платформе за ученике и наставнике које ће помоћи у промоцији здравих стилова живота - рекао је доц. др Мирослав Марковић, професор на Факултету за спорт и потпредседник Савеза професора физичког васпитања Србије.
Он је истакао да ће се кроз часове физичког васпитања више рачуна повести о развоју моторичких способности код деце, а мање о спортско-техничком образовању, јер су спортске игре превише заступљене, а моторичке способности и њихово унапређивање неопходне како би се стало на пут све већим проблемима код деце као што су гојазност, хипертензија и срчани проблеми.
- Ипак, треба нагласити да ће овај форум допринети и развоју школског спорта тако што ће предложити да наставници физичког васпитања и њихова стручна удружења у будућности буду носиоци тих активности што до сада није био случај и то у сарадњи са спортским клубовима и савезима. Школски спорт има дуализам у себи, јер је један део у надлежности Министарства просвете, а један део у Министарству спорта и то није само проблем код нас. Неопходно је да се направи та спона и овај форум ће то покушати да уради на најбољи могући начин - констатовао је доц. др Мирослав Марковић.
У поменутом научном истраживању наводи се и да је физичка активност деце значајна не само за одржавање енергетског баланса већ и изградњу коштаног ткива чиме се смањује ризик хроничних болести у одраслом животном добу. Такође, редовна физичка активност смањује ризик повишеног крвног притиска, метаболичког синдрома и депресије и одржавање пожељне телесне масе, али и доприноси менталном здрављу, а последњих деценија бележи се стални пад учесталости редовне физичке активности и већина адолесцената није физички активна у складу са пепорукама.