У градовима широм Србије данас је било хладније него на планинама, а разлог је НЕОБИЧНА ПОЈАВА
Метеоролози су најавили да ће следећих десетак дана бити право пролеће, са температурама преко 15 степени
На планинама у Србији данас су забележене високе температуре, а то не би било чудно да су оне у појединим градовима наше земље биле ниже за по чак 10 степени. Тако смо се суочили са температурном инверзијом, појавом која је супротна од очекиване, а то је да уместо да температура пада како се пењемо навише, она заправо расте.
Nespresso празнични моменти инспирисани нордијским укусима
Овако је СТВАРНО ИЗГЛЕДАО СВЕТИ НИКОЛА! Отворили су ГРОБНИЦУ и узели ДНК: Био је ТЕШКО БОЛЕСТАН, имао СЛОМЉЕН НОС... (ФОТО/ВИДЕО)
Усред загађења у Србији, велика светска студија потврдила да ВРЕБА МНОГО ВЕЋА ОПАСНОСТ!
Док је у Београду јутрос у 6.00 било седам степени, у Новом Саду и Лозници пет, Ваљеву и Неготину, један степен, а у Краљеву, Зајечару, Куршумлији, Пожеги и Великом Градишту минус један – у Лексовцу чак минус два, а у Сјеници минус три – на Црном врху и Копанику је у исто време измерено невероватних плус 10 степени Целзијусових. У Ћуприји, Нишу, Димитровграду и Смедеревској Паланки јутрос је било нула степени, док је на Златибору измерена температура од седам.
Влажност је такође била повећана на местима где је температура била нижа, па је тако у низијским градовима била између 87-100 одсто, док је на Црном Врху износила 46, Копаонику 22, а на Златибору 66 одсто.
Овај феномен, кад је на планинама топлије него у низијама, зове се температурна инверзија. Док у нормалним условима температура опада са порастом надморске висине, код овог феномена се дешава супротно.
Температурна инверзија се најчешће дешава током хладних, стабилних зимских дана, кад се велика количина хладног ваздуха спусти у долине, док су планински предели на сунцу. У таквим условима, температуре расте у складу са надморском висином, па тако низије могу бити у дубоком минусу, док на планинима може бити и 10 степени више.
Када је тло у току ноћи због хладније од ваздуха, атмосфера предаје топлоту подлози, услед чега се хладе прво слојеви ваздуха непосредно уз подлогу, а затим и виши слојеви. Самим тиме, ти слојеви ближи тлу постају знатно хладнији у односу на мало више слојеве изнад, па се тај топао ваздух изнад нађе "у сендвичу", јер је и испод и изнад њега хладан ваздух.
Како објашњавају стручњаци, у слоју инверзије углавном се јавља магла, чија је горња граница уједно и прекид температурне инверзије. До инверзије може доћи на више начина. Ако тло зрачењем брже губи топлоту него влага у вишим слојевима атмосфере, слој ваздуха при тлу се хлади, или се апсорпцијом сунчевог зрачења горња атмосфера загреје долази до такозване радијацијске инверзије. Постоји и адвекцијска инверзија, кад топли ваздух струји изнад хладнијег, а до инверзије може доћи и због хлађења тла испаравањима након кише.
Метеоролози су најавили да ће следећих десетак дана бити право пролеће, са температурама преко 15 степени, а да ће до захлађења доћи тек пред сам крај године.