У КОМ РОКУ СУ ДУЖНИ ДА ЈАВИ О СМРТИ ПАЦИЈЕНТА? Ово су правила која практикују здравствене установе
Не тако ретко, дешава се да породица за смрт свог ближњег сазна прво из медија, или телеграм стигне минимум два дана касније.
За време пандемије корона вируса, никад више породица за смрт свог члана није сазнало из медија, уместо од болнице илити лекара, а руку на срце то се дешавало и раније. Нису ретки ни случајеви да породица сазна за смрт, а да им телеграм стигне минимум два дана касније, што, како кажу лекари, нема везе са болницом. Поставља се питање у ком року је здравствена установа дужна да обавести породицу о немилом догађају.
Прилика која се не пропушта! ГРЧКИ ХОТЕЛИ од 525€: Extra понуда за целу породицу
КАКО ДА ИЗБЕГНЕМО ЧЕТВРТИ ТАЛАС КОРОНЕ? Др Шеклер нагласио шта је у овом тренутку НАЈВАЖНИЈЕ
ШТА НАМ ДОНОСИ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА О ЛИЧНОЈ КАРТИ? Због ЈЕДНЕ ставке мораћемо да мењамо пасош и саобраћајну дозволу
По члану 205 Закона о здравственој заштити породица о смрти треба да буде обавештена најкасније у року од 6 сати од утврђивања смрти.
- Здравствена установа је дужна да обавести пунолетног члана породице о времену смрти, а надлежни доктор медицине о узроку смрти пацијента одмах, а најкасније у року од шест сати од утврђивања смрти, као и да обезбеди пунолетном члану породице непосредан приступ телу умрлог лица, ради провере идентитета - наводи се у члану 205.
У њему се додаје да члан породице може да одбије непосредан приступ телу умрлог лица, али да о томе мора да се сачини службена белешка, коју потписује члан породице умрлог лица.
За свако умрло лице, иначе, утврђује се време и узрок смрти, на основу непосредног прегледа, а то може да утврди само доктор медицине. Ако је особа умрла у здравственој установи, по члану 203 овог Закона, о томе се поред породице, обавештава и надлежни орган јединице локалне самоуправе.
Како то у пракси изгледа, објашњава наш најбољи кардиохирург проф. др Миљко Ристић, некадашњи директор Универзитетског клиничког центра Србије, данас саветник директора у Инстититу за кардиоваскуларне болести "Дедиње". Он каже да се породица по правилу обавештава два сата након што се констатује смртни исход, а објашњава и зашто је то тако.
- Лекар или здравствена установа је дужан да обавести породицу преминулог два сата након констатовања леталног исхода лечења телефоном или телеграмом. То је правило. Смрт се утврђује у року од два минута али да не би дошло до неких изненадних ситуација, рецимо да пацијент оживи, породица се обавештава након 2 сата - каже проф. др Ристић.
Према његовим речима, болница не сноси одговорност за то што се дешава да телеграм стигне два дана после смрти:
- Ми када пошаљемо телеграм, имамо потврду када је наручен односно примљен и то је оправдање за болницу.
Пашалић: Потребна емпатија лекара
Заштитник грађана Зоран Пашалић, позивајући се на Закон о здравственој заштити потврђује да чланове породице пацијента умрлог у здравственој установи, по Закону о здравственој заштити, о узроку смрти одмах а најкасније у року од шест сати обавештава надлежни лекар, док их о времену смрти обавештава та здравствена установа.
- Уз сво разумевање за отежане услове рада медицинских радника у време пандемије, не смемо заборавити на људскост и саосећајност. Лекар који породици саопштава информацију о смрти њеног члана мора да буде особа пуна емпатије и разумевања за бол и тугу које осећају људи који су изгубили вољену особу - рекао је Пашалић.
Омбудсман наводи и да саопштавање информација о личном и емоционалном губитку одређене породице не би требало да буде сведено на рутинско обављање посла.
- Ситуације у којима људима треба саопштити лошу вест захтевају да особа која то ради има способност да разуме осећања друге особе која је доживела личну трагедију - навео је Пашалић.
Он указује и да је емпатични однос лекара према пацијенту, његовој породици и блиским пријатељима дефинисан и Кодексом медицинске етике Лекарске коморе Србије, који у члану 54 истиче да је лекар дужан да се према њима односи са пуно разумевања и да са њима сарађује у корист пацијента.