ПОЧАСТ БРАНИОЦИМА ОТАЏБИНЕ: У Нишу откривена и освећена спомен-крипта "Новим косовским јунацима"
Поводом четврт века од почетка НАТО агресије на нашу земљу, у Нишу је, у Храму Светог Василија Острошког, откривена и освећена спомен-крипта „Новим косовским јунацима“. На овај начин одата је почаст страдалим браниоцима отаџбине, у периоду од 1998. до 2003. године.
- Одајемо и одаваћемо пошту нашој херојској војсци и полицији, и добровољцима и невиним цивилним жртвама, свима које је смрт недужне нашла у хаосу те бесомучне агресије. Све што се дешавало називаћемо правим именом. Бар толико дугујемо онима који су тада крварили за слободу Србије, за наше Косово и Метохију – поручио је овом приликом Милош Вучевић, потпредседник Владе Србије и министар одбране, као изасланик председника Србије Александра Вучића.
Он је нагласио да се предуго ћутало, ваљда у жељи да наше жртве и њихови подвизи не увреде агресора и да се њихова помрачена савест не узнемири.
- Пре нешто више од деценије коначно смо престали да ћутимо. Верујем да је то можда и највеће достигнуће које је Србија урадила у последњој деценији, предвођена тада премијером, данас председником Александром Вучићем, заједно са руководством Републике Србије и нашом светом Српском црквом - додао је Вучевић.
Спомен-крипта посвећена је Светом кнезу Лазару, а министар Никола Селаковић је истакао да ће међу фрескописаним ликовима светих ратника сијати и светлети и имена страдалих у НАТО агресији.
- Да буду пример како се отаџбина воли и како се од отаџбине ништа не тражи. Да буду пример како се за отаџбину даје и оно највише што човек може да да, овоземаљски живот - казао је Селаковић.
Министар унутрашњих послова Братислав Гашић је, у обраћању окупљеним грађанима, нагласио да су наши хероји заслужили да свако од уклесаних имена гласно изговоримо и да се са захвалношћу сећамо њихових подвига и страдања.
- Наша је обавеза да будућа поколења учимо вредностима које су нам они оставили, а то су храброст, оданост, солидарност, несебичност, заједништво - рекао је министар Гашић.
Пензионисани генерал-пуковник Владимир Лазаревић, који је био командант Приштинског корпуса током НАТО агресије и командант Треће армије, оценио је да је "такозвани запад" планирао да за 96 сати убије више од 20.000 припадника овог корпуса, да паралише привреду и друштвени живот у земљи и да је примора на окупацију.
- Злочиначком агресијом, без преседана у историји ратовања и једном од најасиметричнијих ратова у људској историји, хтели су да понизе српски народ. Циљ им је био да не оставе камен на камену и да присиле Србију да клечи и моли - рекао је генерал Лазаревић и додао да западни моћници нису поштедели ни недужне цивиле, жене, децу и бебе и да су у згаришта претварали насеља, цркве и манастире.
Генерал је нагласио да смо се највећој светској сили супроставили „својим тајним оружјем“ - безграничним патриотизмом, херојством, моралом и ефикасним командовањем.
На 19 мермерних плоча у Спомен-крипти цркве у нишком насељу Дуваниште уклесано је 1139 имена и презимена, као и датуми и места рођења и смрти, припадника Војске СР Југославије, полиције и безбедносних снага који су изгубили животе бранећи Косово и Метохију.
На њима се подаци о јунацима који су положили животе на олтар отаџбине не само током трајања НАТО агресије на нашу земљу, већ и у периоду пре тога, у време оружане побуне албанских терориста, као и након бомбардовања, док су обављали своје дужности у Копненој зони безбедности.
Откривању Спомен-крипте присуствовали су и представници Војске Србије, чланови породица и потомци страдалих војника и полицајаца, ветерани, ратни-војни инвалиди као и представници борачких организација и удружења која негују традицију сећања на ослободилачке ратове Србије.
- Треба памтити жртве и све оне који нису жалили своје животе у одбрани земље, нарочито младе војнике, који су дали највише - поручио је капетан Владица Ђорђевић, из херојске 549. моторизоване бригаде која је 1999. године била лоцирана у гарнизонима Призрен и Ђаковица.
- Код нас се каже да човек умире два пута, једном кад умре, а други пут када га сви забораве. Наш задатак је да све те наше хероје памтимо и да их се увек сећамо.
Чину откривању и освећења Спомен-крипте претходио је дефиле припадника јединица војске и полиције који су учествовали у борбеним дејствима 1999. године. Дан сећања на жртве НАТО агресије обележен је и парастосом и полагањем венаца крај споменика у центру Ниша.
Извор: Србија Данас/Новости/Пренео: И. С.