У СРПСКОМ ГРАДУ СЕ ДЕШАВА "ЕПИДЕМИЈА" БЛИЗАНАЦА: Ево шта је РАЗЛОГ, ево године ће ОБОРИТИ РЕКОРД
"Слатке муке" за родитеље.
Нови Сад је прошле године понео незваничну титулу европске престонице вишеплодних трудноћа јер се у Клиничком центру Војводине родило рекордних 200 парова близанаца. Ако је судити по ноћи између понедељка и уторка када је на свет стигло пет парова близанаца, ова година ће бити рекордна.
"СЛАГАЛИЦА" СЕ НИЈЕ ЗВАЛА ТАКО! Први водитељ је данас ПОСЛАНИК, а његова колегиница из квиза РАДИ У ПРЕДСЕДНИШТВУ
АКО ЛЕТУЈЕТЕ У ГРЧКОЈ ОВА ПРАВИЛА МОРАТЕ ЗНАТИ: Заборавите на ПРИВАТНОСТ, а ево шта ће вас разочарати
БОЖИЈА ОПОМЕНА СРБИМА? Свети храстови ПАДАЈУ код Јагодине, мештани говоре о ДРЕВНОМ ЗАПИСУ старом 250 година
То сматра и др Стеван Милатовић, супспецијалиста фертилитета и стерилитета у новосадској Клиници за гинекологију и акушерство. Он објашња да се очекује да ће се током ове године родити више од 250 парова близанаца. Поносан је што је баш у Бетанији у ноћи између понедељка и уторка рођено осам девојчица и два дечака.
- Најбитније је да су све маме и све бебе добро и да су сви порођаји прошли у најбољем реду. Заиста не памтим да смо у једном дану имали толико близаначких трудноћа и стварно смо поносни што је наша установа у стању да се носи са таквим изазовима. Сада можемо да кажемо да се у Новом Саду наставља епидемија близанаца и тројки. Можда тај термин није примерен, али свакако одражава тренутно стање - кроз смех прича др Милатовић.
Он додаје да су ово изузетно лепи примери и представљају слатке муке како за родитеље, тако и за мултидисциплинарни тим Клинике за гинекологију и акушерство КЦВ који се максимално бори да све маме и бебе буду добро.
Др Милатовић сматра да је пораст обима и успеха вантелесне оплодње заслужан за тако велики број близаначких и троплодних трудноћа и подсећа да су до пре пар година близанци из поступка ВТО чинили 45 одсто свих близанаца, док су 55 одсто били спонтано зачети, а данас се ово изменило: близанци из ВТО чине близу 70 одсто свих близанаца док је за 90 одсто тројки заслужна вантелесна оплодња.
- Приликом спонтаног зачете трудноће шансе да се роде близанци или тројке износи један или два одсто, док је шанса након поступка ВТО, када враћамо више ембриона у материцу жене, према европском просеку 17 одсто, а 0.5 са три плода.
Напредак ВТО заснован је на континуираном раду и примени најновијих научних достигнућа, али и подизању свести о стерилитету и веће доступности ВТО, коју сада финансира РФЗО, покрајина, али и бројне локалне самоуправе.
- КЦ Војводине има традицију ВТО дугу три деценије и по успеху и финалном ефекту, броју деце, Нови Сад је постао незванична престоница лечења стерилитета. Наравно, КЦВ је ту као кровна установа и један од најважнијих мотора у поступку ВТО са највише капацитета, а који је изнедрио бројне стручњаке запослене и у приватним клиникама које Новом Саду свакако повећавају просек успеха - каже др Милатовић и додаје да иза сваке успешне ВТО стоји мултидисциплинарни тим КЦВ са врхунским стручњацима.
ПОДРШКА СРПСКОМ НАРОДУ У ЦРНОЈ ГОРИ: Церак не да светиње! (ФОТО)
СРБИЈА ДОБИЈА ЈОШ ДВЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ: Капацитет са 6.000 повећан на 10.000 тестова дневно
ПОЧЕЛО ЕЛИСА ТЕСТИРАЊЕ: У Србији од 1. јуна можете да се тестирате на корона вирус, а ево колика је цена
ВАНТЕЛЕСНА ОПЛОДЊА СЕ НАСТАВЉА: Држава плаћа трошкове, а продужени су и рокови
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА МАКСИМА: Ево шта НИКАКО НЕ ТРЕБА РАДИТИ, а који обичај треба испоштовати