У ОКОЛИНИ ПИРОТА НОВИ СЛУЧАЈЕВИ ЗАРАЗЕ АФРИЧКОМ КУГОМ: Лов у реонима где су се те јединке налазиле забрањен
Код пет дивљих свиња, које су чланови пиротског ловачког удружења “Понишавље” одстрелили или пронашли угинуле у протекле две недеље, утврђена је зараза афричком кугом, због чега је лов у реонима где су се те јединке налазиле забрањен, а домаћинствима која чувају домаће свиње саветује се опрез.
Председник овог удружења Зоран Алексић каже да су, пре ових, последње појединачне случајеве заразе регистровали у фебруару и априлу.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
САМО ГЛЕДАМ У КРОВ И ПЛАФОН И ЧЕКАМ КАД ЋЕ ДА СЕ СРУШИ: Трошна кућа тешко болесног Радета само што није пала (ФОТО)
НОВИНАРКА ИЗ СЛОВЕНИЈЕ ЖИВИ СВОЈ САН У СЕЛУ КРАЈ НИША: Маја је дала отказ на послу и о повратку ни не размишља! (ВИДЕО)
Све одстрељене јединке шаљу се Ветеринарском институту у Нишу, тамо их проверавају на триихинелу и афричку кугу. У сарадњи са њима све заражене јединке смо безбедно уклонили – каже Алексић.
Заражене животиње пронађене су у атару села Копривштица близу Завојског језера и у селима Базовик и Камик.
Ту је сада лов забрањен, што одговорно спроводимо. Пратићемо даље ситуацију и мењати одлуке у складу са њом – каже председник пиротског ловачког удружења.
Према његовим речима, опасности за људе нема, али они као механички преносиоци вируса ову болест могу пренети домаћим свињама, па треба бити опрезан.
Како саветује Управа за ветерину Министарства за пољопривреду, особе које су биле у контакту са дивљим свињама, пре уласка у објекат са домаћим свињама морају добро опрати одећу и обућу.
Болест се, осим контактом заражене и здраве свиње, шири и инфицираним крпељима, контаминираном храном, глодарима и инсектима.
Епидемија афричке куге дивљих свиња код Димитровграда и Пирота била је проглашена у јануару, а у јулу и на територији Беле Паланке.
Европска агенција за безбедност хране, пише Политика, у октобру је објавила саопштење у ком је Србију, Албанију, Босну и Херцеговину, Хрватску, Грчку, Црну Гору, Северну Македонију, Словенију и Косово сврстала у земље високог ризика од појаве ове болести.
Подсећају да вирус, осим што је за домаће и дивље свиње смртоносан, може имати разарајуће економске последице у погођеним земљама. Наводе пример Србије која је сточарима, чије су свиње због афричке куге еутаназиране, до сада исплатила више од 8 милиона динара.