У ОКТОБРУ НАМ ПРЕТИ НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО? Прешли смо црвену линију, а ево шта прогнозирају епидемиолози ако не будемо одговорни
У дану пред нама у Србији је на корона вирус тестирано 16.642 особа, од којих је позитивно 5.255 док је, нажалост, 37 особа преминуло.
Јуче је од 22.547 тестираних, њих 6.745 било позитивно, док је у претходним данима тај број варирао од 7.572 до 7.602. Намеће се питање, да ли је тренутни пад само затишје, или смо на врхунцу четвртог таласа?
НЕСТАЛА САРА (13) ИЗ ЈАГОДИНЕ: Од јуче јој се губи СВАКИ ТРАГ, полиција се одмах укључила у потрагу
ПРЕД НАМА ЗНАТНИЈЕ ХЛАДНИЈИ ДАН: У појединим деловима земље ПЉУСКОВИ, ево колика температура нас очекује
"АЛТЕРНАТИВА КОВИД ПРОПУСНИЦАМА - ЗАТВАРАЊЕ" Лекари објашњавају шта је најбоље решење да се обузда пандемија
По свему судећи, прогнозе епидемиолога и члана Кризног штаба проф.др Бранислава Тиодоровића су се оствариле, када је почетком месеца говорио о томе да ћемо се за кратко време стићи и до 7.000 заражених дневно. Како су поједини стручњаци већ објаснили, сада се дешава такозвани природни процес, те ће нас и у наредним данима пратити слична статистика, а да ли ће бројке бити у порасту или и паду, зависи искључиво од нашег понашања.
У црвеним зонама пацијенти пристижу, ситуација у ковид болници у Батајници је тешка, а према речима директорке др Тање Аџић Вукичевић - никад тежа. Како је пре два дана изјавила, у болници има више од 800 хоспитализованих, од чега у јединицама интензивног лечења скоро 100 болесника.
- Клиничке слике никада нису биле теже и драматичније, на све стране леже претешки болесници на различитим видовима кисеоничке потпоре. Сваки пети, новорпримљени болесник јесте кандидат за пријем у јединицу интензивне неге. Најтужнина слика у нашој болници јесте у јединци интензивног лечења број 1А, где једно поред другог, обоје интубирани, лежи девојка стара 20 година и младић стар 25 година. Обоје невакцинисани и без придружених болести - изјавила је др Аџић Вукичевић.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић изјавио почетком септембра, када смо имали 3.623 заражених на дневном ниву да ће бројке бити у порасту, те да се може забележити и скок до чак 7.000 на дневном нивоу, што се и догодило, те да смо још тада прешли црвену линију.
- Прешли смо црвену линију, практично цела Србија је несигурна, али више се може рећи да је ситуација неповољна. Требало је народ раније да схвати у каквој се ситуацији налазимо. И када бисмо увели неке мере, велико је питање како би се становништво понашало, и не знам да ли би било каква контрола мера била изводљива. Једноставно, понашали смо се тако како смо се понашали. Концерти естрадних звезда допринеле су, такође, свему томе, јер они не траже сагласност и ту нема никаквих мера, а на хиљаде људи дође, објаснио је тада професор Тиодоровић.
Да ли дневна статистика директно осликава одбијање вакцинације скоро половине пунолетног становништва, др Аџић каже да је нажалост тако, те да смо очигледно изабрали тај пут, који нас неће одвести ка нечему бољем.
- Да, нажалост је тако. Изгледа да смо изабрали свесно или несвесно да колективни имунитет стекнемо тако што ћемо се масивно разбољевати и умирати, а не вакцинисати. То је страшно и трагично, непојмљиво веку и миленијуму у коме живимо. Готово се без погледа на снимке плућа и остале пратеће налазе може видети ко је вакцинисан а ко не - изјавила је др Аџић Вукичевић.
Према речима лекара, овај талас се може продужити, али може доћи и до стагнације у наредном периоду, те ако се будемо понашали одговорно, можемо очекивати стабилизацију у октобру када бисмо преполовили актуелну бројку.
- Не постоји расположење у народу за одговорније понашање и то је проблем. Радно активно становништво се не вакцинише колико би требало, а ова група људи је у највећој циркулацији. Раде у фирмама, у колективима и то је један од проблема, изјавио је недавно професор Тиодоровић.
Недовољан обухват вакцинације, еволуција вируса и стил живота су кључни фактори зашто у Србији поново имамо пораст оболелих од ковида 19, изјавила је за РТС доц. др Ана Банко, вирусолошкиња. Како је истакла, истраживања су показала да имунитет вакцинисаних а и оних који су прележали вирус опада након шест месеци, али и да две до три недеље након треће дозе почиње нагли пад броја новозаражених.
- Студије из Израела показале су да имунитет шест месеци након вакцинације пада на онај имунитет који ми стичемо само првом дозом или шест месеци након прележане инфекције, али су такође показале и да две до три недеље након треће бустер дозе почиње нагли пад броја новозаражених. Дакле, они су доказали да имунитет не траје дуго, али су исто тако доказали, нарочито у популацији након 50 година да је бустер доза неопходна како би се крива заправо спустила, објаснила је доц.др Ана Банко.