Овај град у Србији и даље бележи рекордну ЗАГАЂЕНОСТ, а ево како власти планирају да се ИЗБОРЕ са тим
Ниш је претходне вечери наставио да бележи рекордне вредности концентрације ПМ 10 честица, оком невидљиве микропрашине, због којих се често избија на врх листе најзагађенијих градова како Србије, тако и Европе.
На мерном месту код Института за јавно здравље у 20 часова измерен је нови рекорд од чак 366,88 микрограма по метру кубном, што је седам пута више од дозвољене границе.
Они који су се затекли на улицама, могли су да виде бледу измаглицу, али и да осете оштар непријатан мирис.
- Био сам на Палилули и ишао према Чаиру, мислио сам да је магла, али ме је непријатан мирис стално подсећао да је у питању аерозагађење јер магла не смрди на паљевину. Имамо непријатну привилегију да видимо ваздух који дишемо - каже Милан Крстић из Ниша.
И у Србији ће се КОНАЧНО ЗАБЕЛЕТИ, али само накратко! Ево какво нас време очекује ЗА НОВУ ГОДИНУ И БОЖИЋ
ИГРАЧКЕ МОГУ ДА НАПАКОСТЕ ВАШОЈ ДЕЦИ: Објављен списак ОПАСНЕ пластике коју садрже играчке које свакодневно купујете!
Шта град предузима
Горан Милосављевић, помоћник градоначелника и председника Радне групе за побољшање квалитета ваздуха, каже да Ниш има намеру да дугорочно реши овај проблем у сарадњи са стручњацима из те области те да су "планиране бројне активности".
Он каже да је једна од краткорочних мера које се разматрају, замена катализатора на аутомобилима који су у јавном сектору, али да је за озбиљније резултате потребан дужи период и мере које ће предвидети План квалитета ваздуха који ће бити израђен.
- Ниш је заиста најзагађенији у неким пиковима, али како су ми објаснили стручњаци, ти пикови не значе ништа ако дневни, односно годишњи просек није лош, а за наш град није. Осим тога, поред ПМ 10 чесетица, немамо тешке метале у ваздуху, али ни друге загађиваче, тако да стање није алармантно. Наравно, морамо и планирамо да радимо да укинемо и те ПМ честице, али је то је нешто што се стратешки планира дужи низ година - објашњава Милосављевић.
Прво план, па радити на њему 10 година
Он каже да град преговара да уђе у пројекат који се тиче замене катализатора на аутомобилима у јавној својини.
- То је ситна ствар и једна од мера које се планирају И дрстично не може одједном ништа да промени, али може да подигне свест о потреби да се користе возила која мање загађују околину - каже Милосављевић.
Оно што може донети озбиљне резултате, додаје, јесте да се донесе План квалитета и да се ради на њему 10 година.
- Тако је радио Амстердам и други велики градови који су имали проблема са квалитетом ваздуха. Дугорочне мере су и стратешко планирање јавног превоза, стратешко планирање загревања стамбених јединица и јавних установа јер се неке наше установе, почев од Универзитета где још увек греју на угаљ. Мора да се ради да се прво поправи стање свести у том сектору па онда да видимо шта може код грађана – прикључење на гас, да се не користе угља и фосилна горива где могу - каже Милосављевић.
У понедељак Ниш био најзагађениј град у Европи
Подсетимо, у овом периоду године, Ниш је међу најзагађенијим градовима Србије, и тако већ годинама, а у понедељак, 16. децембра, увече чак је био најзагађенији у Европи.
Да је град Ниш тада био најзагађенији град у Европи, показују подаци страних сајтова за мерење загађења ваздуха. По њима је у једном тренутку измерено загађење у Нишу било 343, а у другом чак 437 јединица по AQI (међународном индексу загађења). То је чак шест пута више од дозвољеног.
У нишком Секретаријату за заштиту животне средине нису тада хтели да коментаришу тај податак, "јер је то податак иностраних сајтова", али су нам рекли да су "драстично повећање броја аутомобила на нишким улицама и велики број ложишта на дрва и угаљ, главни разлози увећања аерозагађења ПМ 10 честицама у Нишу, у данима када нема ветра и падавина".
ПМ-10 јесте прашина мања (ПМ) од 10 микрометара и представља смешу дима, чађи, прашине и киселине, уз тешке метале попут олова, кадмијума, никла и арсена, а настаје као последица комбинованог утицаја грејања, саобраћаја и индустрије. Уз те ПМ-10 увек иду и ПМ 2.5 честице које још лакше доспевају у организам јер су ситније, и управо оне са собом носе тешке метеле. Процењује се да су ПМ честице одговорне за чак 6.000 смрти годишње у Србији.
"МАСКЕ НЕ ПОМАЖУ, СМРТНОСТ јЕ ПОВЕЋАНА!" Постоји само један спас од загађења, др Милошевић открила забрињавајуће чињенице!
Помислили смо да се тресе због неке експлозије: Исповест људи из Кикинде коју је погодио земљотрес
УПАЉЕН АЛАРМ! Пронађене ЖИВЕ ЛАРВЕ у воћу намењеном СРПСКИМ ПОТРОШАЧИМА!
ШИФРА "ОПАСНО": Овај српски град синоћ је био најзагађенији град у Европи! СИТУАЦИЈА ЈЕ АЛАРМАНТНА