"Док ме има ниси сама, чувам те до судњег дана": У овом граду зидови причају љубавне приче
Графити су улична уметност, која поред вербалних порука, подразумева и исцртавање и сликање одређених тема на зидовима зграда.
Упркос експанзији савремених средстава комуникације, улични графити, као начини преношења порука широј јавности, не губе на значају и заступљености на подручју Врања и југа Србије.
На јавним површинама видљиви су они чији су садржај и поруке различитог карактера, и то најчешће љубавне, затим политичке, патриотске или социјалне природе.
Мушкарац из Горњег Милановца завршио на респиратору: Поштовао мере заштите, али сад је познато како се ипак заразио
Све о лабораторији у Батајници у којој ће се тестирати узорци на корону: Због чега је зову "српски генералштаб"?
Најмлађа особа заражена корона вирусом на Сајму има 19 година
Зидови зграда, хаусторе и друга, некада празна места, испуњени су стиховима песама, али и хумором, који је специфичан за ово поднебље. Па, тако на звучном зиду поред аутопута пише "Не зовем те јер немам минуте, Санта Марија дела салуте", као и "Ајде да се напијемо".
На другом зиду пак пише "Да ми је један лет, да прелетим с тобом цео свет", "Није сваки дрхтај од хладноће" или "Да ли љубав побеђује обоје кад погреше?", "Док ме има, ниси сама, чувам те до судњега дана".
Ту су и они са снажном поруком који указују на постојеће друштвене проблеме, као "Смрт капитализму", "Врање воли Косово" и "Мафија госпођо, мафија".
Графити су улична уметност, која поред вербалних порука, подразумева и исцртавање и сликање одређених тема на зидовима зграда.
Графити представљају слање порука на јавним површинама, односно могућности комуникација савременог урбаног појединца или групе са градом и градском популацијом. А о томе када се први пут појављују у Врању, као вид преношења неке поруке широј јавности, говори Дејан Ристић, овдашњи новинар.
- Крајем осамдесетих, на јавним местима у граду појављују се први графити. У почетку су то били навијачки, који су се односили на Звезду и Партизан. Потом је кренуло и са писањем љубавних порука, па са распадом земље и вишестраначјем, појавили су се политички и националистички графити. Међутим, оно што је у Врању можда и најзанимљивије у вези графита су они који су писани на дијалекту.
Један од таквих из тог периода је и "Куда идиоти, куда мајке ти" - сећа се Ристић.
Графити припадају култури младих, одавно су један од алтернативних начина изражавања и означавају посебан стил модерног, урбаног живљења. То остају и данас и поред других многобројних средстава комуникације и изражавања.
ЛЕПА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ! Најстарији пацијент, Душан Петровић (81) ПОБЕДИО КОРНА ВИРУС
ЈАСНА ПОРУКА ДОКТОРКЕ КИСИЋ-ТЕПАВЧИЋ: Објаснила због чега Србија користи ПЦР тестове и зашто су они добри
СМЕНА: У Србију се вратило 142 наших људи, а из Србије отпутовало 153 страна држављана
Полицијски час 24 сата можда већ крајем недеље: Објављено шта то тачно значи у пракси за све грађане
Нови пацијент са короном у КБЦ Бежанијска коса: Мушкарац имао масивни инфаркт, а онда откривено да га вирус напада