"У шпоретима спаљују делове намештаја, пластичне флаше, картоне...." Димничари у Београду дневно добију више од 300 позива, да ли треба да будемо зачуђени загађењем ваздуха?
Грејна сезона је већ увелико почела, а поједини суграђани су се тек сад сетили да очисте своје димњаке, па се и број позива КП "Димничар" повећава из дана у дан
Догоди се да дневно добију и по више од три стотине захтева суграђана да им се чађ и масноћа уклоне из димњака. За сада димничари овог предузећа углавном врло брзо стижу да обаве свој посао. Највећи број позива долази са Чукарице, Вождовца, Палилуле, из Раковице и Земуна, што је углавном последица густине насељености и структуре грејних система у тим деловима града.
Примећујемо да суграђани постају свеснији важности редовног одржавања димњака. Број позива јесте у порасту, што указује на то да суграђани воде више рачуна о безбедности својих домаћинстава, међутим још је недовољно разумевање превентивних прегледа и чишћења тако да ипак већина уређује димњаке у последњи час, а то је почетак грејне сезоне. У односу на претходну, број захтева је увећан и он прелази цифру од 300 позива по дану, а некада то буде и више - истиче Ирена Кулић, помоћница директора за односе с јавношћу из Комуналног предузећа "Димничар".
- Трудимо се да суграђанима одговоримо у најкраћем могућем року. Просечно време чекања је један дан, али током пика сезоне може доћи до кратког закашњења - наглашава она.
Димњак се мора очистити најмање једном годишње
А да би све било у реду, димњак би се морао очистити најмање једном годишње. То је најбоље урадити у току лета, а прегледати га још једном пред грејну сезону и уверити се да у њему нема непотребних предмета и ствари који могу да направе одређене проблеме, попут гнезда.
Некада је препорука димничара да се одређени димњаци чисте и више пута у току године уколико је то неопходно јер је једино чист димњак безбедан димњак.
Врло је важно да одржавање димоводних канала раде стручни и овлашћени димничари јер они користе професионални алат. То је кључно за правилно функционисање система. То значи да се онај систем потпаљивања димњака разним средствима које се могу наћи у продавници не препоручује, односно то је забрањено и законом. А није препорука да се сами суграђани веру на кровове и чисте димњаке јер то може бити опасно.
Грађани у шпоретима спаљују и делове намештаја, пластичне флаше...
Неретко се дешава да суграђани, осим дрвета и угља, у шпоретима спаљују и делове намештаја, пластичне флаше, картон...
- Чистоћа димњака директно зависи од квалитета енергента. Ложење влажним дрветом или неквалитетним угљем знатно повећава наслаге чађи и смоле. Најчистији енергент јесте природни гас, али када је реч о чврстим горивима, онда треба издвојити пелет. Пелети високог квалитета производе најмање чађи - напомиње Кулићева.
Али и када се користе дрва доброг квалитета, која нису мокра, и она могу могу смањити ниво штетних емисија и повећати квалитет сагоревања.
Комунално предузеће "Димничар" а.д. комуналну услугу наплаћује својим корисницима у оквиру обједињене наплате посредством ЈКП "Инфостан технологије" и цена је формирана по метру квадратном стамбене јединице, тако да за стан од 50 квадрата корисник одваја 2,30 динара са ПДВ-ом по квадратном метру, што укупно износи 115 динара месечно.
Извор: Србија Данас/Политика