У Србији постоји ПЛАНИНСКА ЛЕПОТИЦА са 16 језера, 40 водопада и 17 манастира, а прети јој чак ШЕСТ КАТАСТРОФА
Фрушка гора са 16 језера, 40 водопада и неким од најлепших предела Србије, бисер је природе.
Она је и српска Света гора са 17 манастира. Све то је угрожено због небриге, уништавања и загађења.
Пећина Бели мајдан, Лединачко језеро, ливада Кишелез, језеро Мохарач, Иришки венац, небројени виногради, излетишта, густе шуме, само су део природних лепота Фрушке горе. Она је и дом великог броја културних споменика. На њој је настало 35 православних манастира већином од 15. до 18. века, а сачувано је 17.
Међутим, уместо да брижљиво чувамо и пазимо на такво благо, ми смо га затрпали смећем, уништавамо шуму сечом и паљевинама без мере, на њој смо оставили напуштене објекте као куће духова...
Љубитељи природе, еколози и планинари упозоравају да Фрушку гору због свега тога нећемо успети да сачувамо од уништења. Ситуација је, кажу, таква да ако се ускоро не донесе јасна стратегија како зауставити лоше појаве у најстаријем националном парку, богата природна и историјска ризница постојаће само на папиру.
Планинар Душан Томић каже да је обишао многе националне паркове у Европи, али да Фрушка гора то једноставно више није.
БЕОГРАЂАНИН ЗАРОБЉЕН УСРЕД ПУСТИЊЕ ЗБОГ КОРОНАВИРУСА: Границе затворене, остаје без новца, а из хостела избачен
НОВИ ДОКАЗ О МАСОВНОЈ КРАЂИ СРПСКИХ БЕБА: Ко стоји иза СПРОВОДНИЦЕ ЛЕША? (ФОТО)
Грађани, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Овако изгледа клиника у коју треба доћи ако сумњате да сте ЗАРАЖЕНИ КОРОНАВИРУСОМ! (ФОТО)
- Прича да је масовна сеча дрвећа планска једноставно не стоји. Сече се све живо, моторке, камиони и трактори раде без престанка, још мало ћемо моћи да видимо Врдник из Новог Сада. Тамо где су била стабла, сада је шипражје. Стављају туцаник на планинарске стазе. Немарни су и сами посетиоци, има оних који остављају све иза себе. У околинама викенд насеља и села стално се пали стрњика, људи су опседнути тиме, горе и рубни делови шума. Као да смо се сви договорили да уништимо Фрушку гору - рекао је Томић.
У Националном парку Фрушка гора кажу да је ситуација веома комплексна. Наводе да често исти људи буду кажњавани због бацања смећа или бесправне сече, одслуже своје мизерне казне и наставе са непочинствима.
Како се наводи, постоје они који се дивљом сечом баве како би преживели, а постоје и они који долазе из даљих делова Србије само да би се бавили криволовом, шумокрађом и подигли дивљи објекат. Чувари су због новог закона остали без оружја па их лопови нападају секирама и моторним тестерама. Заштићено подручје Фрушке горе простире се на око 26.000 хектара, то јест на дужини нешто већој од 80 километара и просечној ширини од око петнаест километара.
Како се сазнаје у покрајинској власти, један од предлога који би могао да се разматра како би Фрушка гора била сачувана јесте и могућност да се они који уништавају околину кажњавају за нарушавање природног добра, а не само за бацање смећа или нелегалну сечу шуме. Иако је тако нешто предвиђено Законом о заштити природе, а казне су чак и до три милиона динара за правна лица, у пракси се то до сада ретко примењивало, кажу еколози.
Колико је Фрушка гора као национални парк угрожена говори и шест примера уништавања.
Готово да нема стазе која није закрчена деблима. „Голе сече“ има на локалитетима Змајевац - Врдник, код хангара на Парагову, ресторана "Арена", према ТВ торњу, Лединачком језеру…
Из Националног парка кажу да они секу плански, али је проблем у незаконитој сечи дрвећа.
Смеће једноставно не може да се не примети готово на сваком месту, а баца га ко где стигне.
- Грађани мисле да комуналне службе из парка редовно односе ђубре, а то није истина, него тек у нужди. На излетиштима ће вас дочекати гомила смећа - причају планинари, који га и сами често чисте, али узалуд.
Фрушка гора постала је гробље за хотеле, одмаралишта и болнице, некада познате, а данас праве куће духова.
Хотели "Осовље", "Лежимир" и бивше одмаралиште "Пошта" само су неки од двадесетак напуштених и руинираних објеката у које данас свако може да уђе. Ради се о власништву одавно пропалих фирми, а углавном се налазе на најлепшим местима и видиковцима.
На ободима НП, изнад насеља, мештани и викендаши често пале стрњику, а пожари се шире и на ободе шума. У НП сматрају да то једино адекватне казне могу да реше. Ватрогасци су тако у понедељак гасили шуму код Лежимира, а пожар је изазвао човек који је палио баштенски отпад.
Легална депонија Танцош - Беочин налази се на тек 900 метара од НП и простире се на 35.000 квадрата.
С друге стране, свако фрушкогорско село има најмање једну дивљу депонију у својој близини. Иако их комуналци повремено уклањају, не могу да уклоне последице које је отпад оставио у земљишту, води и ваздуху. На дивље депоније бацају се чак и лешеви животиња.
Многи путеви на Фрушкој гори нису поправљани деценијама. Такав је и један од најпрометнијих, Партизански пут, дуг 70 километара. У надлежности је шест општина, које не могу да се договоре о обнови.
ЧУДО БОЖЈЕ НА ГРОБУ МАЈКЕ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ: Светлост обасјала хумку Анастасије која исцељује болесне!
ЕВО КАКВО ЈЕ СТАЊЕ СРБА ЗАРАЖЕНИХ КОРОНАВИРУСОМ: Лозничанка добила РЕЗУЛТАТЕ, привредник у СТАБИЛНОМ СТАЊУ
МИСЛИО ЈЕ ДА ЈЕ МАЛО ЈАЧА ПРЕХЛАДА, ПА ОТИШАО НА ПРЕГЛЕД: Привредник који је донео коронавирус у Србију боравио и у Италији!
НЕСПЕЦИФИЧНИ СИМПТОМИ! БОЛЕСТ КОЈА У СРБИЈИ ОДНОСИ ЖИВОТЕ: Док траје борба са коронавирусом, заборавили смо на овог "тихог убицу"
КОРОНАВИРУС СТИГАО И ДО ЛОЗНИЦЕ? Жена задржана у општој болници у карантину