У Србији пронађени ракови старији од диносауруса: Живи фосили настањују баре и мочваре Засавице (ФОТО)
Специјални резерват природе Засавица надалеко је познат као место у ком живе специфичне биљне и животињске врсте. У прилог томе иде и овогодишње откриће биолога који су на овдашњем подручју пронашли примитивне ракове, који припадају групи живих фосила који потиче изгорњег камбријума пре око 500 милиона година.
- Специфичност ових врста јесте што за највише пет дана она се појави, пари се, затим се размножи положи јаја и угине. Јаја која женка избаци могу да бораве преко педесет година у води и песку и да чекају повољан тренутак да се поново појаве, и због тога имамо јако мало података о овим врстама, јер је њихов животни век јако кратак. Али због тога их миожемно назвати и живим фосилима - рекао је Михаило Марковић, биолог Специјалног резервата Засавица.
Факултет друштвених наука добио седам акредитација
Овим проналаском биолога Специјалног резервата "Засавица", комплетирана је прича о "живим фосилима" на овом простору. Примитивни ракови нађени су у локви на шумском путу у муљу и то је њихово природно станиште.
- Сматра се да су њихови преци живели око две стотине милиона година пре него што су је појавиле прве рибе и диносаурси. Захваљујући фосилима из горњег камбријума, данас се доста зна о еволуцији ове занимљиве и ретке групе ракова. Налаз овог рачића на Засавици је нови за Србију и нова врста за резерват - рекао је Марковић.
Специјални резерват природе Засавица стављен је под заштиту државе 1977. године као природно добро прве категорије од изузетног значаја. Кроз овај резерват тече река Засавица , поток Батар, канали Јовац и Прекопац и постоји веза са реком Савом и зато је она иделано станиште за ретке рибље и остале водене врсте.