ГРАЂАНИ ОПРЕЗ! У Србији се користи нова опасна дрога која се сипа у пиће, служи да омами жртву
GHB нова дрога на тржишту, користи се за силовање и криминогене сврхе
Проф. др Снежана Ђорђевић из Центра за контролу тровања Војномедицинске академије (ВМА), упозорила је на опасност од нове дроге која се појавила на тржишту у Србији, а која се зове GHB.
Драшковић открива шта му је Лаушевић рекао пред смрт: "Много је волео добру причу"
НОВО НЕВРЕМЕ СТИЖЕ У НАШУ ЗЕМЉУ: Србија на удару хладног фронта, ево где ће падати снег
ДРЖАВА ОБЕЗБЕДИЛА ПОМОЋ МЛАДИМА: За куповину куће 10.000 евра! Коначно враћена нада у развој српског села
Ова дрога се користи у криминогене сврхе, највише силовање, али може и за друге радње јер се особа која је конзумира не сећа ничега.
Проф. Ђорђевић је испричала о каквој се врсти дроге ради, али је причала и о тровањима лековима, алкохолом, психоактивним супстанцама и то све више код деце и омладине.
- На срећу, ова дрога GHB се код нас није злоупотребљавала до релативно скоро. Пре неколико година је то постао неки, како бих рекла, тренд у Европи. И оно, рецимо, што је интересантно за ту дрогу GHB, ја сам чула, па има сигурно, једно 15 година. Моја другарица која је отишла у иностранство и онда ми она прича, да има нека дрога, па то се лако синтетише, па лако је доступно, па то не може да се детектује у пићу јер је без боје, без укуса и без мириса. Е, тад је то било само у некој причи, само смо чули за то -
- Најчешћа мета су жене.
- Али ево, после извесног времена, то се појавило код нас и оно што је углавном карактеристично за ту дрогу јесте заиста да се користи у криминалне сврхе, за омамљивање жртве и за силовање. Обично су девојке на мети неких младића, у клубовима, кафићима, значи стави се неколико капи у пиће, чак може и у воду да се сипа с обзиром на то да је већ у облику раствора ова супстанца. Не мења укус и просто, у почетку доводи до неких симптома, који су слични деловању етанола, значи нека врста опијености, опуштености и тако даље, али касније може да доведе до озбиљног поремећаја свести.
- Такође, оно што је карактеристично за то јесте да жртва нема могућности да се брани. Просто губи се снага и чак уколико дође до губитка свести, може да се ради са жртвом шта год, а када се особа пробуди, врло брзо престаје деловање те дроге и врло брзо се метаболише и елиминише и онда ју је јако тешко детектовати уколико се та особа не јави одмах лекару и уколико се одмах не узме узорак из анализе. Такође, жртва има краткотрајну амнезију, не сећа се ничега.
- Е сад, то је проблем у закону, у кривичном праву, зато што док се не докаже да је неко заиста био силован, не можете ништа против те особе да предузмете. Тако да је то заиста нешто што је опасно.
- Оно што је још интересантно за ову дрогу јесте да је GHB присутан у организму. Значи, то је један неуротрансмитер, gamma хидроксибутират који се нормално ствара у организму. И сада, када се обавља анализа, морамо да направимо разлику између ендогеног, односно нормално присутног GHB и онога што је унето - објашњава др Ђорђевић.