У Србији више жена него мушкараца! Изненадићете се колико времена у кухињи проведе српски домаћин!
И у Европској унији више припадница лепшег пола
У свим земљама Европске уније жене живе дуже од мушкараца, а број припадница лепшег пола премашује број мушкараца, показује најновије истраживање Евростата.
Прочитајте и:
Како се наводи у студији европског статистичког бироа, на 100 мушкараца долази 105 жена, а највећа диспропорција је у Летонији, где живи чак 18 одсто жена више него мушкараца, и у Естонији, где на 100 мушкараца долази 113 жена.
Иако Србија није део ЕУ, подаци Републичког завода за статистику такође сведоче да жене у Србији живе пет година дуже од мушкараца, а очекивано трајање живота за припаднице лепшег пола је 78 година.
У нашој земљи живи 181.228 жена више него мушкараца, а полна неравнотежа нарочито је изражена у градовима у којима број жена умногоме премашује број мушкараца - само у сеоским срединама живи више припадника јачег пола.
Очекивани животни век жена у ЕУ је 83,3 године, док је просечни век мушкарца 77,9 година - иако постоје велике континенталне разлике. Примера ради, припаднице нежнијег пола у Летонији и Литванији живе чак целу деценију дуже од мушкараца, док даме у Данској, Ирској, Шведској и Холандији живе четири године дуже од мушкараца.
Поред тога што жене дуже живе, оне раније напуштају родитељски дом, касније се запошљавају и преузимају бригу о деци и домаћинству. Послове у домаћинству највише деле парови у Шведској и Словенији.
Када је реч о кувању, европски статистичари су израчунали да се чак 80 одсто жена и свега трећина мушкараца свакодневно бави спремањем хране. У кухињу најмање залазе Грци и Италијани, тек сваки десети, у поређењу са 50 одсто Швеђана.
Просечна српска домаћица за шпоретом дневно проведе сат и по, док се домаћин у кухињи задржи 10 минута.
Статистика која бројкама слика здравље Европљана сведочи да су нездраве навике чешће код мушкараца - четвртина мушкараца и свега 16 одсто жена свакодневно држи запаљену цигарету, а највећи број пушача живи на Кипру и у Аустрији. Злоћудни тумори, инфаркти срца и мождани удар најчешћи су узроци смрти у ЕУ и Србији, а од њих чешће умиру мушкарци.
Подаци о професионалном животу показују да жене у просеку добијају први посао у 23. години - годину дана касније од мушкараца, а одлазе у пензију са 58,8 година, односно годину дана раније од мушкараца.
Наводи се и да су у ЕУ свега 33 одсто менаџера жене. Највећи број менаџерки живи у Летонији (47 одсто), а најмање у Луксембургу (18 одсто). Од укупног броја предузетника у Србији 30 одсто су жене.