У Србији влада ЕПИДЕМИЈА СРЧАНОГ ЦРВА: Смртоносан за псе, а може да ПРЕЂЕ И НА ЉУДЕ
Болест се проширила доласком комараца из јужнијих крајева
Срчани црв, болест коју преносе комарци, преплавила је Србију, а ветеринари упозоравају да је готово сваки трећи пас заражен, док болест може да пређе чак и на људе.
Прочитајте и:
Паклене температуре и неодговорност локалних самоуправа, које занемарују уништавање комараца, довели су до тога да ветеринари имају пуне руке посла борећи са овом опаком заразом. Највише су на удару пси који немају власнике. Процењује се да у Србији има око 900.000 чипованих и барем још толико необележених паса.
- То је поприлично тешка и компликована болест када се појави, али постоје лекови који се дају против срчаног црва и успешно га лече. Проблем пак лежи у томе да што више буде било комараца, биће више и болести срчаног црва, јер је комарци управо преносе. Чешћа су обољења паса који бораве у двориштима, кафилеријама и на улицама него у становима. Срчани црв је и потенцијална зооноза, односно болест коју човек добија од болесних или наизглед здравих животиња - објаснио је ветеринар Чедомир Јанковић из Шапца.
Болест је смртоносна ако се открије касно или ако је пас већ стар. Ако се открије на време, лечење траје око шест месеци, а пас прима терапију на сваких 15 дана док се паразит не убије. На болест се може деловати превентивно, третирањем антипаразитима који га штите или употребом препарата који одбијају инсекте.
Како каже Татјана Јовановић, ветеринарка из Оџака, ако општине и држава нешто не учине и не почну темељно да уништавају комарце, прети нам помор најдражих кућних љубимаца. У опасности су и мачке, али код њих се развије мањи број паразита, па се лакше лече.
- Болест се проширила доласком комараца из јужнијих крајева. Убодом зараженог пса комарци постају преносиоци ове опасне болести на незаражене псе. Никада нисмо имали оволику количину заражених љубимаца као ове године, готово сваки трећи пас који дође у ординацју има срчаног црва. Прво по навици помислимо да га је крпељ заразио, међутим, власник после неколико дана опет врати болесног пса и 4Д анализом откријемо да је срчани црв већ дуго у њему – изјавила је Јовановић.
Како додаје, ова болест може прећи и на људе, али, на срећу, црв не дође на срца, односно не може до тог степена да се развије у нашем организму. Најчешће се зачаури као ларва, а некада заврши и у нашим плућима, што прави компликације при откривању карцинома плућа при прегледу рендген снимака.
ВИДИМО СЕ: Лапсус Сава Милошевића о Бразилу о којем бруји Србија
Неверица у Краљеву: Дете избачено из вртића јер НЕМА ШАКУ?!
Кашаљ, умор, слаб апетит...
Клинички знакови болести не могу се лако препознати код љубимаца који су недавно заражени или код оних са малим бројем срчаних црва. Међутим, кућни љубимци са великим бројем паразита испољавају благ, упоран кашаљ, умор након умерене активности, смањење апетита и губитак тежине. Како болест напредује, могу се развити проблеми у раду срца, што најчешће доводи до накупљања течности у трбушној дупљи, затим отежано дисање, бледе десни и крвави или таман урин