КАДА УБОД КОМАРЦА МОЖЕ БИТИ КОБАН? Ево који су најчешћи симптоми грознице Западног Нила
Када убод комарца може бити опасан и ризичан?
Мушкарац и жена из Војводине преминули су од грознице Западног Нила, саопштио је данас Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Обољења су регистрована код особа мушког и женског пола, старости 63 и 50 година са придруженим хроничним обољењима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/25/profimedia-0023884095.jpg?itok=nhSVne3t)
"Помислио сам, ако Хандке добије Нобела, никада не бисмо смели да признамо Косово" Снажна изјава Емира Кустурице
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/08/svadba-na-traktoru-830x0.jpg?itok=4ejesyQW)
НЕОБИЧНЕ СВАДБЕ У СРБИЈИ ПОСТАЛЕ ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Млада се вози БАГЕРОМ, а сватови долазе ТРАКТОРОМ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/04/204281523_10224922456277529_3395562064103253441_n.jpg?itok=JbHlqFCm)
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 457 новозаражених, преминула четири лица: Да ли ће невакцинасани ђаци морати једном недељно да се тестирају?
Комарци који могу да изазову грозницу Западног Нила детектовани су на територији Београда 5. јула 2021. године.
Грозница Западног Нила присутна је у Европи од шездесетих година прошлог века. У последњих 15 година регистровани су спорадични случајеви и мање епидемије у хуманој популацији у неколико земаља источне и јужне Европе.
У Србији од 2012. године
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована у хуманој популацији на територији Србије крајем јула месеца 2012. године, наводе у "Батуту".
Од 2012. до 2020. године на територији Републике Србије регистровано је укупно 1.032 случајева грознице Западног Нила, као и 98 смртних исхода који се могу довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.
Како се добија?
Грозница Западног Нила је вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комараца.
Главни преносилац је Culex пипиенс, врста комарца, а главни резервоар заразе су различите врсте птица у којима се вирус одржава, док је човек случајни, односно тзв. слепи домаћин и инфекција вирусом Западног Нила се са њега даље не преноси, наводе у "Батуту".
Који су најчешћи симптоми?
- главобоља - укочен врат - дезоријентисаност - кома - тремор - конвулзије - слабост мишића - парализа
После прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица као што су хронични умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија. Смртност је већа код старијих особа, посебно код оних које имају више од 75 година.
Већина особа (80%) инфицирана вирусом Западног Нила нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа (приближно 20%) симптоми подсећају на обољење слично грипу, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом.
Међутим, код појединих особа (Лечење
Да би инфекција вирусом Западног Нила била потврђена, неопходно је да се потврди и присуство одговарајућих антитела у ликвору код оболелог пацијента.
Код особа које имају класичну клиничку сику не постоји посебна терапија. Препоручује се што чешће одмарање, испијање већих количина течности и јачање имунитета. Лечење грознице Западног Нила обично траје од неколико недеља до неколико месеци.