Ученици Креативног пера лансираће наносателит у свемир!
ЦубеСат прототип мале тежине, мале снаге и захтева за лансирање, али са потенцијално великим предностима и великом будућношћу, овим својим достигнућем показала да и мање земље могу да одрже корак са много већим
Ближи нам се светска недеља свемира (од понедељка, 4. октобра до недеље, 10. октобра) коју су успоставиле УН и она истиче допринос свемирске науке и технологије у побољшању људског живота. Српски гимназијалци играју посебну улогу у свему томе, јер су ове године заједно са својим вршњацима из целог света радили на изградњи наносателита!
Наиме, посебан део овогодишњег такмичења ФИРСТ Глобал Challenge, на ком су Србију представљали ученици Гимназије Креативно перо, била је изградња ЦубеСат прототипа (врста наносателита) која ће се након добијања сагласности надлежних органа лансирати у свемир. Српска репрезентација је, изградивши ЦубеСат прототип мале тежине, мале снаге и захтева за лансирање, али са потенцијално великим предностима и великом будућношћу, овим својим достигнућем показала да и мање земље могу да одрже корак са много већим, захваљујући таленту, напорном раду и искоришћеним приликама које је наш тим показао. Ово је огроман први корак ка даљим сазнањима о ономе што је тренутно ван наших видика, а можда су ови млади ентузијасти и једини у нашој земљи који су покренули један овакав наносателит!
Поред рада на ЦубеСат-у, тимови су, као и сваке године до сада, градили роботе и снимке слали на оцењивање судијама у САД-у, а осмишљавали су и пројекте за СТЕМ решења за неке од најважнијих проблема у областима здравља, заштите животне средине, економије и образовања. Ово нису радили сами, већ у алијансама од по два тима. Партнери наше репрезентације били су њихови вршњаци и вршњакиње из НР Кине. Ова комуникација и сарадња осликава један од најважнијих циљева ФИРСТ Глобал организације, а то је интеркултурална сарадња и размена искустава, умрежавање и упознавање, те јачање велике ФИРСТ Глобал заједнице која сваке године постаје све већа и јача!
Основни циљ овог такмичења је јачање свести о важности СТЕМ каријере, као перспективе за развој младих људи и пружање подршке интеркултуралној сарадњи и размени. СТЕМ је курикулум утемељен на идеји образовања у четири специфичне дисциплине – наука, технологија, инжењерство и математика, које су интегрисане кроз интердисциплинарни приступ. Ове године, додатни и најважнији циљ налази се и у самом називу такмичења: ФИРСТ Глобал Challenge 2021 – Дисцовер анд Рецовер. Управо то, откривање проблема и опоравак света уз помоћ СТЕМ-а!
Ако желите да сазнате више о српском тиму, посетите њихову Инстаграм страницу @teamserbiars.