УЛАЗАК У СРБИЈУ САМО ПОД ОВИМ УСЛОВИМА! "Батут" објавио нова правила за путнике из ризичних земаља
У случају позитивног налаза, Хитна помоћ их уз све мере заштите вози у изолацију у Ковид болницу "Батајница".
Институт за јавно здравље Србије Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је на свом сајту упутство за регистрацију путника који долазе из земаља са посебним ризиком од преношења заразне болести ковид 19, а све због новог омикрон соја.
ОБАВЕЗНА ВАКЦИНАЦИЈА БУДУЋНОСТ ЕВРОПЕ, АЛИ И СРБИЈЕ? Једна земља ЕУ донела одлуку, друга веома близу, а шта ће бити са нама
СРБИЈУ ОЧЕКУЈУ ЗЕМЉОТРЕСИ У ДЕЦЕМБРУ? Метеоролог Ристић објаснио шта ће се све дешавати због промене климе
"ОВО НИЈЕ 2020. ГОДИНА, САДА ИМАМО ВАКЦИНЕ" Српски доктори открили све о ОМИКРОН соју, колико треба да нас брине?
Како се наводи, они поред обавезног ПЦР теста и одласка у карантин морају и да се пријаве на портал www.e-zdravlje.gov.rs .
- Сви страни држављани који долазе из земаља са посебним ризиком или су у њима боравили током prеthоdnih 14 дана од дана планираног уласка у Србију у обавези су да 48 часова пре доласка у Републику Србију изврше пријаву доласка коришћењем сајта www.e-zdravlje.gov.rs, одељак "Фореигнерс Surveillance Регистратион" - наводи се на сајту Института "Батут".
Страни држављани приликом уласка у Републику Србију, такође треба да имају добијен имејл након пријаве коришћењем сајта www.e-zdravlje.gov.rs одељак "Фореигнерс Surveillance Регистратион", као доказ успешног пријављивања пре доласка у Србију и попуњену и својеручно потписану Изјаву о сагласности о прихватању мере карантина у кућним условима и обавезе тестирања о сопственом трошку, наводи се на сајту "Батута".
Ризичне земље су Јужноафтичка Република, Боцвана, Зимбабве, Намибија, Лесото, Мозамбик и Малави.
Као што смо већ писали, путници који долазе из ових земаља или су у претходних 14 дана боравили у њима, без обзира на државу из које улазе у Србију, тестирају ПЦР методом одмах по слетању на Аеродором "Никола Тесла", и бораве у простору и изолацији на аеродрому до добијања резултата.
У случају позитивног налаза, Хитна помоћ их уз све мере заштите вози у изолацију у Ковид болницу "Батајница".
Ако је налаз негативан, издаје се решење о кућном карантину и превоз такси превозом уз мере пуне заштите до пријављеног места боравишта у Србији. На дневном нивоу ће се контролисати карантин од стране МУП-а.
Потребно је и тестирање ПЦР методом седмог дана или у било ком случају од појаве симптома.
Негативан ПЦР тест неће бити услов да се изађе из карантина од 14 дана, а тестирање се врши о трошку особе у карантину.
Институт "Батут" је ове предлоге упутио након што је омикрон (Б.1.1.529) Светска здравствена организација означила као забрињавајућу, а према информацијама које се објављују за сада показује бројне мутације, које могу бити у вези са већом заразношћу и избегавањем имунског одговора стеченог након болести или вакцинације.