"УМИРАЋЕ НАМ И ДО 50 ЉУДИ ДНЕВНО" Директор СЗО у Србији упозорио због чега су нам неопходне ДОДАТНЕ МЕРЕ
Ивануша каже да се надао смиривању епидемиолошке ситуације средином децембра, али да ће са оволиким бројем новозаражених то трајати дуже.
Епидемиолошка ситуација у Србији јако озбиљна, као сто је озбиљна у многим европским државама, каже директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији (СЗО) Маријан Ивануша и додаје да је Србија по броју новооболелих у последњих седам дана спада у групу 15 најпогођенијих држава у Европи.
ШТА ДОНОСИ НОВИ ЗАКОН: Да ли ће вакцина против ковида бити обавезна за све у Србији?
ДВОЈНИЦА ОМЕТА ПОТРАГУ: Сњежану траже већ 12 дана, а сада се појавила додатна сметња
ЗАТВАРАЈУ СЕ ВРТИЋИ У СРБИЈИ? Заседа Кризни штаб, надлежни спремни на сваку НОВУ МЕРУ
Он је навео да уколико се посматра брзина повећања броја оболелих да је Србија на другом месту, одмах иза Естоније и да ће вероватно бити потребне додатне мере како би се ситуација стабилизовала и како би дошло до побољшања епидемиолошке ситуације.
- То значи да је ситуација јако озбиљна и да се погоршава релативно брзо. Можемо очекивати да ће Србија постизати нове дневне рекорде у броју оболелих - навео је Ивануша и додао да се може очекивати и велико погоршање што се тиче броја умрлих у наредних неколико недеља
Смиривање средином децембра
- Ако су бројке оболелих велике онда смиривање ситуације траје дуже. Треба да знамо да уколико имамо 5.000 дневно новозаражених и ако 20 одсто њих заврше у болницама и на болничком лечењу остају десет дана, то значи да је потребно 10.000 болничких кревета за ковид пацијенте. Уколико четвртина заврши на интензивној нези, то значи да је потребно 2.500 кревета на интензивним негама - навео је Ивануша.
"Умираће 50 људи дневно"
Уколико се узме у обзир смртност од само један одсто, како је рекао, то значи да ће умирати 50 људи дневно.
- Све су то бројке које ће нас сустићи. Можемо очекивати велико погоршање што се тиче броја умрлих у наредних неколико недеља - навео је он.
Упитан да ли су довољне мере које су предузете и када се могу очекивати први ефекти, Ивануша је рекао да је потребно минимум недељу дана да се виде први резултати одређених мера, али да је за конкретније унапређење ситуације потребно неколико недеља.
"Без мера бисмо имали више од 10.000 заражених за дан"
Наводи да је у Србији на снази много мера и да оне дају одређене резултате и да би без њих данас имали више од 10.000 оболелих на дневном нивоу.
- Те мере које су на снази дају одређене резултате, али пошто се ситуација још увек погоршава то је знак да оне нису довољне. Када би се сви придржавали мера, држали физичку дистанцу, користили маске, дезинфиковали руке, када би се сви оболели ставили у изолацију, када би се контакти ставили у карантин, онда би мере биле више него довољне - навео је он.
О затварању државе
Напомиње да појединци не схватају озбиљност sittuacije док се драматично не погорша и да је то један од разлога због чега су поједине државе стигле до тачке да поново "зауставе живот".
- Потпуно заустављање сви избегавамо, то није препорука СЗО уколико није неопходно - рекао је Ивануша.
О вакцини против короне
Упитан када се може очекивати вакцина против вируса корона и када може бити доступна грађанима Србије, Ивануша је рекао да би прве дозе вакчина могле бити на располагању до краја године.
За масовну вакцинацију, напомиње, требаће нам још стрпљења, а већа количина вакцина може очекивати средином следеће године.
- Док не будемо имали колективни имунитет, који се стиче вакцинацијом, важне су нам јавноздравствене мере - закључио је он.