ШТА ЋЕ ПРОМЕНИТИ УНИФОРМЕ У ШКОЛАМА: Вршњачко насиље зависи и од тога шта се носи
Да ли би се усвајањем закона о обавезном ношењу ученичких униформи подстакло смањивање вршањшког насиља у српским школама остаје да се види.
У школама у Србији се очекује анкетирање родитеља ученика и питањем да ли желе да њихова деца носе униформе које су до сад виђане само у тинејџерским серијама и филмовима.
- Разлог због кога смо се одлучили на један такав корак, који ће бити у односу на одређене делове популације прилично непопуларан, јесте што су истраживања која су спроведена у великом броју европских земаља показала да се на тај начин негде смањује вршњачко насиље, што и јесте један од фокуса које ово Министарство сада има, зато што смо постали средина у којој је тај проблем изузетно заступљен - навела је Драгана Миловановић, саветница министра просвете.
Министарство просвете претпоставља да ће деца имати другачији осећај једни за друге и додају да ће на тај начин и школу доживљавати као нешто што треба да сачувају и однегују.
Такође, на овај начин деца ће схватити да не постоји повезаност између материјалног стања и квалитета личности, међутим психолошкиња Радмила Вулић Бојовић сматра да могло доћи и до отпора деце према овој идеји:
- Ми сада имамо децу већ у нижим разредима основне школе који свој идентитет, своју личност изражавају кроз гардеробу. Без обзира да ли је она скупа, или јефтина, они имају неки свој став и свој стил. Било би паметније кренути од ниског узраста, у једној генерацији, него на мах, као талас уводити тако једну промену која се прилично разликује од досадашњег начина функционисања - додала је она.
Ако се закон о школским униформама усвоји, разматраће се два начина. Један је да власници униформи буду школе, а други је да ће трошкове набављања униформе сносити родитељи. Ова уредба не би била новина у нашим школама, с обзиром да су наша школска деца носила униформе крајем 19. века.