УПАЉЕНИ АЛАРМИ: Стигло упозорење за ОЛУЈНО НЕВРЕМЕ, у овим крајевима Србије биће најјачи удари! Једна ствар нам ипак може покварити расположење
РХМЗ издао упозорење на пљускове праћене грмљавином.
Током данашњег дана (20. август), у већем делу Србије очекују се променљиве временске прилике, које ће обухватити краткотрајну кишу и локалне пљускове са грмљавином.
Посебно нестабилно време предвиђа се у западним, централним, источним и југоисточним пределима, где су могуће краткотрајне падавине у јутарњим часовима. У Београду се такође очекују краткотрајни пљускови.
Топло и нестабилно време са опасношћу од олуја
Данас се прогнозира променљиво облачно време, уз високе температуре и спарно време које ће додатно допринети осећају нестабилности у атмосфери, што може покварити расположење. Киша и пљускови са грмљавином ће бити чешћи у централним и јужним деловима земље, док се у остатку Србије очекује променљиво време. Упозорава се на могућност појаве града и јаког, олујног ветра који ће пратити пљускове. У регионима ван грмљавинских олуја, ветар ће бити слаб до умерен, али се очекује да у појединим областима попут доњег Подунавља, Браничева и Баната повремено појача на јужни и југоисточни смер. Највише дневне температуре ће варирати од 27 °Ц на западу и југу Србије, до чак 34 °Ц у Банату.
Због најављених временских непогода, на снази је наранџасти метео аларм на већем делу територије Србије.
Прогноза за наредне дане: Нестабилно време се наставља
Сутра (21. август) се очекује наставак нестабилног времена, уз могућност повремених пљускова и грмљавине. Ови временски услови ће бити израженији у планинским пределима југозападне, јужне и источне Србије, док ће у осталим деловима земље бити суво, са сунчаним интервалима. Максималне температуре ће се кретати у распону од 30 до 36 °Ц, што указује на наставак топлог таласа.
Хидролошко упозорење
Издато је упозорење за краткотрајне временске непогоде које се очекују данас (20. августа) у централним и јужним деловима Србије, док се сутра (21. августа) исте непогоде могу појавити и у Војводини. Ови пљускови могу бити интензивни, са количином падавина која прелази 20 mm у кратком временском периоду, уз могућност појаве града и олујног ветра.
Хидролошко стање у Србији такође захтева пажњу. На Дунаву низводно од Сланкамена и на Сави, водостаји ће се кретати око или испод ниских пловидбених нивоа. Такође, на рекама Брзави, Моравици, Јадру, Колубари, Јабланици, Власини, Лугомиру, Ресави, Јасеници и Кубршници, протоци су се приближили минималним средње месечним вредностима од 95% обезбеђености, што представља биолошки минимум.