Е, САД СМО НАДРЉАЛИ! РХМЗ издао упозорење - Велика атмосферска ПРАЖЊЕЊА прете Србији, држите се детаљног УПУТСТВА МУП-а
Таман што смо после силних пљускова, града, невремена и непогода, имали леп и сунчан викенд и почетак недеље, метеоаларми се поново пале! У понедељан још Србија је у "зеленом", односно РХМЗ није издао никакво упозорење, али у уторак и среду, креће нова бура у атмосфери.
РХМЗ је за уторак 28. мај издао упозорење на пљускове, јаку кишу и грмљавину са или без падавина, односно, “жути” метеоаларм упаљен је за практично половину Србије: Источну, југоисточну и југозападну Србију.
Према временској прогнози РХМЗ, сутра ће бити претежно сунчано, само у брдско-планинским пределима југозападне, јужне и источне Србије променљиво облачно, местимично са кишом и локалним пљусковима са грмљавином.
Ветар ће бит слаб до умерен, углавном северни и северозападни. Најнижа температура ће бити од 9 до 15 степени, а највиша од 24 до 28 степени.
Временска прогноза за Србију за среду
У среду ће бити променљиво облачно и нестабилно, местимично са краткотрајном кишом или локалним пљусковима са грмљавином. Ветар ће бити слаб и умерен, северозападни. Најнижа температуре ће бити од 10 до 15 степени, а највиша од 24 до 26 степени.
“Жути” метео аларм је упаљен за среду за територију целе Србије.
Због грмљавине у:
- Бачкој
- Банату
- Срему
- Београду
- западној Србији
- Шумадији
- Поморављу
- Источној Србији
- Југоисточној Србији
- Југозападној Србији
Због јаке кише и пљускова “жути” метеоаларм важи за :
- Банат
- Шумадију
- Поморавље
- Источну Србију
- Југоисточну Србију
- Југозападну Србију
Због чега се пали "жути" метеоаларм
Метеоролози упозоравају на пљусак кише или јаку кишу са количином падавина ≥ 10 л/м² у периоду до три сата јер потенцијално постоји опасност од могуће потешкоће у урбаним срединама, посебно су могући проблеми са:
- кишном канализацијом и кишним колекторима
- проблеми у саобраћају и транспорту
- одлагање већ планираних пољопривредних активности
- могућа је штета на покретној и непокретној имовини
- могуће је повређивање људи и животиња.
Због локалних појава грмљавина са или без падавина потенцијално је могућ:
- ризик од удара грома
- опасност за живот људи и животиња
- проблеми у раду свих уређаја који користе електричну енергију
- ризик од иницирања појаве ватре
- проблеми у телекомуникацијама.
- Могући су проблеми у транспорту електричне енергије због удара грома. Могућа је локална појава интезивних пљускова, бујица и јаких удара ветра са штетама на покретној и непокретној имовини - наводи се на сајту РХМЗ.
Временска прогноза за Србију за четвртак
Према петодневној прогнози у четвртак ће бити променљиво облачно и нестабилно, местимично са краткотрајном кишом или локалним пљусковима са грмљавином. Ветар ће биби слаб до умерен, северозападни, после подне у скретању на слаб јужни и југозападни.
Најнижа температура ће бити од 11 до 15 степени, а највиша од 24 до 26 степени Целзијуса.
Временска прогноза за Србију од 31. маја до 4. јуна
РХМЗ је најавио за наредних пет дана од петка 31. маја промењиво облачно и топло време.
- У већини крајева очекује се суво са дужим сунчаним интервалима, а краткотрајна киша или локални пљусак могућ је тек понегде у брдско-планинским пределима – објавио је РХМЗ.
Временска прогноза за Србију од 4. до 9. јуна
У целој Србији следеће и почетком наредне седмице температуре ваздуха биће изнад вишегодишњег просека.
Минимална температуре ваздуха ће се кретати од 14 до 18 степени, а максимална дневна од 26 до 30 степени. У брдско – планинским пределима најнижа температуре ће бити од 6 до 12 степени, а највиша од 16 до 22 степени.
Падавине ће у југоисточној Србији бити испод вишегодишњег просека, док ће у већем делу Србије бити у границама просечних сума падавина. Седмодневна сума падавина би требала да износи 10 до 20 mm, у северној и западној Србији локално до 35 mm.
Како да се понашате у случају поплава
Приликом поплаве најважније је, саветују из МУП-а да одмах обавестите локални штаб за ванредне ситуације, где ће вам рећи да ли је подручје у коме живите подложно поплавама, а ако киша интензивно пада сатима или данима, будите спремни за поплаву.
Такође је савет да слушате локалне радио и телевизијске станице због информација о поплавама како бисте штету од поплаве свели на минималну.
У таквим ситуацијама најбоље је да подигнете намештај, бојлере, електричне кућне и остале уређаје на виши ниво ако се налазе у области куће који може бити поплављен.
Због тога што поплава може настане врло брзо, и за неколико минута, ако живите у подручју које је подложно поплавама припремите план евакуације у случају поплава.
Важно је да имате припремљене:
- залихе воде, хране, лекова, одеће и обуће
- неопходну опрему за евакуацију
- план евакуације кућних љубимаца и/или домаћих животиња
Како да се понашате у случају грмљавине
Приликом невремена које се најављује основни савет Сектора за ванредне ситуације МУП-а је да уклоните трула стабла и гране које би могле проузроковати повређивање или штете док олуја траје.
Осим тога, из МУП-а саветују грађанима да када је грмљавинско невреме у току:
- уђете у затворени простор након што видите бљесак муње
- пре него што чујете грмљавину прође мање времена него што вам треба да набројите до тридесет
- останите у затвореном простору тридесет минута након што грмљавина престане
Ситуација није безбедна када невреме прође, и због тога су препоруке МУП-а да се не излажете ризику, и пратите следећа упутства:
- одложити све активности на отвореном простору
- уђите у кућу, зграду или аутомобил (иако можете бити повређени због удара грома, пуно сте сигурнији у аутомобилу него на отвореном простору)
- ципеле с гуменим ђоновима и гумене чизме осигуравају одређену заштиту услед удара грома. Међутим, метални рам возила обезбеђује већу заштиту ако нисте у контакту с металом
- осигурајте мање објекте (шупе и бараке) како их ветар не би срушио или однео и тако направио штету, затворите прозоре и спољна врата и по могућности додатно их осигурајте, избегавајте туширање и купање (водоводне инсталације и уређаји су добри проводници електричне струје).
- жичане телефонске уређаје користите само у крајњој нужди, бежични и мобилни уређаји су сигурни за употребу.
- искључите све електричне уређаје извлачењем утикача из утичница, искључите клима уређаје
- склањање се испод високих стабала на отвореном простору, избегавајте врхове брда, отворена поља, просторе, плаже
- не кријте се у издвојеним мањим објектима, као што су шупе, на отвореном простору где у близини нема виших објеката
- избегавајте све метално, тракторе и друге радне машине, моторе, бицикле
У случају да вам је неопходна хитна помоћ надлежних служби увек можете позвати бројеве 193 и 194.
Шта ако вас задеси невреме током вожње
Када је реч о невремену и последицама по саобраћај, Мирко Коковић из Агенције за безбедност саобраћаја рекао је јутрос за РТС да морамо пратити временску прогнозу, као и да када имамо најаву града или сличних неповољних временских ситуација, препорука је да одложимо путовање.
- Временске прилике имају велики утицај на настанак саобраћајних незгода. Пре свега, утичу на расположење возача, затим утичу на видљивост. Јуче смо имали јако обилне кише, имали смо град у неким деловима Србије, тако да то утиче на видљивост. И оно што је најбитније, временске прилике утичу на трење, односно степен пријањања пнеуматика на подлогу - додао је Коковић.
На питање да ли је паметно паркирати се са стране, посебно ако возимо ауто-путем, или то није безбедно, Коковић напомиње да се обавезно паркирамо на првом безбедном месту.
- Али никако у тунелима, а врло често имамо такве ситуације, зато што можемо направити много гору ситуацију, чак може доћи и до незгода са фаталним исходом - закључио је Коковић.
Савети елеткричара како да се понашате током грмљавине
Према речима електротехничара са дугогодишњим искуством, Бранка Зрнића, када се дешавају атмосферска пражњења најсигурније је искључити све уређаје и спустити осигураче, јер, иако гром удара у највишу тачку, можете страдати и у фотељи од пренапона.
Опасност прети и у води, а главну грешку коју правимо приликом грмљавине јесте да легнемо на земљу, истиче електротехничар.
- У тренутку тих атмосферских пражњења, човек прво што треба да уради да би се заштитио јесте да искључи све уређаје, а најједноставније је ко има фит склопку, да искључи фит склопку и елиминише доток напона - каже Бранко Зрнић и додаје:
Боље да чучнете, него да легнете
- То је стварање пре-напона који утиче на ове водове из којих ми добијамо напон у мрежи. И онда зна да буде и до 3.000 волти напона у нашој кућној инсталацији. И која инсталација није добра, зна да се запали. Чак и телевизор може да се упали кад удари гром чак и близу куће, а не директно у кућу. - каже Зрнић.
Напомиње и да гром туче у највишу тачку, али и да је грешка уколико легнемо на земљу када ударају громови.
- Не користите ни телефоне из утичнице. Никако испод те највише тачке, бар пет метара. И рецимо, многи људи греше кад су негде на отвореном простору и они легну на земљу. Нипошто да легну на земљу, боље да чучну. Боље да чучну, јер ако легну на земљу, онда проводник се још већи. А суштина је да буде што мањи проводник - каже Зрнић за "Прва" ТВ.
Извор: Србија Данас/Блиц/Аутор: Биљана Вучковић