Ускоро потпуно НОВИ ЗАКОН за улазак у европске државе! Ово упозорење никако не избегавајте
Овај систем представља увод у Европски систем путних информација и ауторизације (ЕТИАС), који би требао да ступи на снагу наредне године.
Информације о систему уласка и изласка (ЕЕС), који ће бити примењен на спољним границама Европске уније од 10. новембра, доступне су на српском језику, саопштила је Мисија ЕУ у Србији.
Наши грађани могу се информисати путем линка "Систем уласка и изласка (ЕЕС) - ЕУ у Србији". Овај систем представља увод у Европски систем путних информација и ауторизације (ЕТИАС), који би требао да ступи на снагу наредне године и захтеваће попуњавање кратких формулара.
На сајту је такође детаљно објашњена процедура преласка границе. Тако, уколико први пут приступате граничном прелазу након што је систем постављен, биће потребно да дате своје личне податке.
- Службеници пасошке контроле ће скенирати ваше отиске прстију или фотографисати ваше лице. Ове информације ће бити снимљене у дигиталном фајлу. Ваш пасош (биометријски или небиометријски) неће бити печатиран - пише на сајту Europa.rs.
Овај процес може бити бржи ако унапред региструјете неке своје податке користећи наменску опрему („самоуслужни систем”), ако је доступна на вашем граничном прелазу и/или мобилну апликацију, такође ако је доступна у земљи доласка или одласка.
Ако сте више пута прелазили границе европских земаља које користе ЕЕС, процес ће бити једноставнији. У том случају, ваши отисци прстију или фотографија вашег лица већ ће бити забележени у ЕЕС-у.
- Службеници пасошке контроле ће само проверити ваше отиске прстију и фотографију, што ће трајати краће. У ретким случајевима, можда ће бити потребно поново прикупити и забележити ваше податке. Ако поседујете биометријски пасош, моћи ћете да уђете брже преко самоуслужног система ако је доступан на појединачном граничном прелазу. Ако ваша дигитална датотека нема никаквих препрека за путовање, обично нећете морати да идете до службеника за контролу пасоша - објаснили су они.
Треба напоменути да ће овај систем регистровати име особе, врсту путне исправе, биометријске податке као и датум и место уласка и изласка из ЕУ.
Иначе, циљ свега је да се замени тренутни систем ручног печатирања пасоша за који су навели да одузима доста времена а не пружа системско откривање прекорачења дозвољеног боравка, пише 24седа.
Извор: Србија Данас/24седам